За недостиг на музиканти в държавните оркестри предупреди министърът на културата Найден Тодоров. В редица филхармонии и опери има чужденци, които обаче работят в България за кратко, с цел да придобият стаж, след което напускат страната, а българските оркестри, заради ниското заплащане, страдат от липса на музиканти.
Найден Тодоров съобщи за редица музикални състави в страната, в които чужденците са много, а не единични бройки. Даде пример със Старозагорската опера, къдекто са 59, и Варненската, където пък са 86:
"Във Врачанския оркестър, той е държавен, има 26 чужденци от Азърбайджан, Албания, Англия, Испания, Италия, Колумбия, Литва, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Сърбия, Турция, Украйна, Япония. Във Видинския оркестър са само седем чужденците от Румъния, Украйна, Италия и Испания. В Софийска опера са 25, в Русенска опера са 41, в Бургаска опера са 22-ма пак от много страни, в Старозагорска опера са 59, в Пловдивска опера са 35, във Варненска опера са 86. Знаете ли защо е това? Нямаме кадри!".
А нямаме кадри, защото заплащането е: "трагикомично" и родителите отказват децата си от музиката. На въпрос на депутатите от ресорната парламентарна комисия как се плаща на чужденците и с какъв мотив те идват да свирят у нас, Найден Тодоров отговори:
"С чужденците е много лесно. Например, предвид, че има страшно много японци, японската държава доплаща от заплатата, която е на място, до заплатата, която е в Япония, на хората, които работят в чужбина. Съответно има страни, в които има параграф 22 в своите закони, слава Богу за нас, според който параграф, за да се кандидатства в професионален състав, младият човек трябва да има минимум 3 или 5 години опит в професионален състав, при което младите хора от страни като Италия, Испания и така нататък, идват в България да си направят този стаж, който им е нужен, за да кандидатстват в родината си. За нас това е страхотно, но те идват за малко".
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..
Виртуозният китарист Ангел Демирев ще ни отведе на едно необикновено музикално пътешествие с акустичното си трио, в което участват Петър Миланов на акустична китара и Христо Минчев на контрабас. Това ще стане на 6 ноември вечерта, в Първо студио на БНР. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще ни разкажат за..
Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев ще открие новия си сезон тази вечер от 19.00 часа в Първо студио на радиото с концерт с авторската музика на пианиста, композитор и продуцент Димитър Бодуров . На сцената заедно с музикантите от Бенда ще му партнират контрабасистът Михаил Иванов и барабанистът Мартин Хафизи . Музикалният..
С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог. Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните..
За девета поредна година навръх рождения ден на Марин Големинов (28 септември) в Кюстендил бе връчена Националната награда за принос в музикалния живот на името на изтъкнатия български композитор. По традиция церемонията се провежда в художествената галерия на града, носеща името на друг бележит творец, Владимир Димитров-Майстора. Двамата с..