Чудесна среща в ефира с една очарователна дама, която е сред най-добрите в това с което се занимава – режисьорът в куклен театър Елица Петкова.
Тя завършва и актьорско майсторство и режисура, но смята, че режисурата е призвание определено от съдбата. "Определено за мен това е по-добрият избор, няколко години след като завърших, играех като актриса и съм убедена, че това не е моето амплоа", разкри Елица Петкова.
Дипломира се с "Бяла приказка" на Валери Петров, под нейна режисура.
"Не съм била притеснена, но си спомням, че имах много въпроси, които изискваха и спешни решения. Когато завърших, не знаех какво друго да правя. Бях завършила режисура и знаех, че трябва да започна да правя представления. Със сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов ни срещнаха нашите преподаватели и казаха, че ще работим заедно. Така понеже имах сценографите с които да работя, беше доста забавно", разказа тя.
"В началото бях много бавна като режисьор – бавно избирах заглавията, бавно си пишех драматизациите с много мислене, но след като спрях да играя като актриса процесът започна да се концентрира в някакви адекватни граници", сподели Елица Петкова.
Днес тя е носител на три награди "Икар". Първият "Икар" идва през 2017-та с екипа на Държавен куклен театър Стара Загора, със сценографи Ива Гикова и Ивайло Николов и композиторът Пламен Петков. Постановката е "Джелсомино в страната на лъжците."
"Беше много неочаквано за мен. Разбира се много харесвах представлението, което направихме, беше неочаквано, че така се случи, беше страхотно преживяване. Другите два "Икара", които имаме отново за най-добър куклен спектакъл са след пандемията – с ДКТ Пловдив за "Невидимият Тонино" ( 2023) и отново с ДКТ Стара Загора за "Тайната на Ленхен" 2024, сподели с вълнение режисьорът Елица Петкова.
"На 15 септември в Столичния куклен театър зрителите ще могат да видят нашата премиера на представлението "Небивалици с букви" по книгата на Цвета Брестничка", разкри още тя.
Чуйте целия разговор на Крис и Деси в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..