Чудесна среща в ефира с една очарователна дама, която е сред най-добрите в това с което се занимава – режисьорът в куклен театър Елица Петкова.
Тя завършва и актьорско майсторство и режисура, но смята, че режисурата е призвание определено от съдбата. "Определено за мен това е по-добрият избор, няколко години след като завърших, играех като актриса и съм убедена, че това не е моето амплоа", разкри Елица Петкова.
Дипломира се с "Бяла приказка" на Валери Петров, под нейна режисура.
"Не съм била притеснена, но си спомням, че имах много въпроси, които изискваха и спешни решения. Когато завърших, не знаех какво друго да правя. Бях завършила режисура и знаех, че трябва да започна да правя представления. Със сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов ни срещнаха нашите преподаватели и казаха, че ще работим заедно. Така понеже имах сценографите с които да работя, беше доста забавно", разказа тя.
"В началото бях много бавна като режисьор – бавно избирах заглавията, бавно си пишех драматизациите с много мислене, но след като спрях да играя като актриса процесът започна да се концентрира в някакви адекватни граници", сподели Елица Петкова.
Днес тя е носител на три награди "Икар". Първият "Икар" идва през 2017-та с екипа на Държавен куклен театър Стара Загора, със сценографи Ива Гикова и Ивайло Николов и композиторът Пламен Петков. Постановката е "Джелсомино в страната на лъжците."
"Беше много неочаквано за мен. Разбира се много харесвах представлението, което направихме, беше неочаквано, че така се случи, беше страхотно преживяване. Другите два "Икара", които имаме отново за най-добър куклен спектакъл са след пандемията – с ДКТ Пловдив за "Невидимият Тонино" ( 2023) и отново с ДКТ Стара Загора за "Тайната на Ленхен" 2024, сподели с вълнение режисьорът Елица Петкова.
"На 15 септември в Столичния куклен театър зрителите ще могат да видят нашата премиера на представлението "Небивалици с букви" по книгата на Цвета Брестничка", разкри още тя.
Чуйте целия разговор на Крис и Деси в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..