Радиокафе гостува на Държавното спортно училище в София „Гененал Владимир Стойчев“ по повод неговия 50-годишен юбилей. В навечерието на новата учебна година разговаряме с директора на училището Борис Борисов, световен шампион по самбо, преподаватели, треньори и ученици. Пръв, а и последен гост е г-н Борисов:
"50 години е време за равносметка и гордост. Цветни лехи до звездите - възпитаници. Те са нашата гордост. Повечето от тях продължават образованието си в НСА. Гребна база Панчарево, спортна база Дианабад, всички бази около училището са местата за тренировки. Бюджетът стига за основните разходи, не ни достига за капиталови ремонти и модернизиране на базата.
Търсим възможности за финансиране на дейности по програма за учебно-тренировъчна дейност на изявени ученици на ММС, тя има най-голям принос за изграждане на високо спортно майсторство.
Нормативите за влизане са трудни. Децата, които кандидатстват, трябва да бъдат добре подготвени. Минимумът, като излязат от тук е, да са шампиони на България и да имат добро образование.
От малък се занимавам с джудо, така попаднах в спортното училище в София, където сме. Започнах да се утвърждавам по-сериозно към 11 клас. 12 години бях национален състезател по самбо. Имах много трудни моменти, сериозни травми, идеше ми да се откажа. Пикът ми бе като станах световен шампион в Япония в 2014.
След футбола, бойните спортове са втори по популярност."
Специалностите, моменти от историята, годишният брой медали, както и имената на големите шампиони - в звуковия файл
В разговора се включва и Михаил Таков - шампион по бокс и преподавател:
"Започнах в ЦСКА, от 1986 съм треньор, главен треньор, тази година бях старши треньор на деца. Медалист съм на първенства и спартакиади. Удовлетворен съм, повече успехи имам като треньор. Доволен съм на това, но което мога да науча състезателите. Един от старите треньори казваше "не ме ядосвайте, че ще ви прокълна да станете треньори".
Най-добрата възраст за започване на тренировки по бокс е 10-11, първите състезания най-рано на 13. Боксът възпитава постоянство, трудолюбие, много неща, които са нужни в живота. Нашият спорт е такъв, че наказва, ако не се правят правилно нещата. Най-доброто е да се преценява дадена ситуация и да не се взима агресивната страна. Едно дете може да пробва и там, където се чувства най-добре да продължи да се усъвършенства. Едно дете влиза като попова лъжичка, но не се знае дали ще излезе като риба или като жаба."
Какво влиза в една тренировка и кои са медалистите - в звуковия файл.
Василка Узунова – следващият ни гост, е заместник директор по учебната част:
Коя е челната десетка за годината сред учениците, приоритетите и повече за програмата "Занимания по интереси" - в звуковия файл.
Радостин Василев е ученик в 11 клас, тренира класическа борба:
"Тренирам двуразово 3 дни в седмицата, в два дни са едноразови, като в подготвителен период са по-интензивни. Още в първи клас тренирам борба, отборните спортове не бяха моето нещо. Със сигурност ми е приятно тук. Много обичам английски. От малък покрай майка ми научих английски, бих казал че съм добър.
Славата е нещо, с което да те запомнят. Нямам време за лични развлечения. Не обичам да съм като останалите - дискотеки, пиене, пушене. Гледам си моята среда. Класическата борба ме учи на неща, които трудно ще научиш в живота. "Веднъж борил ли си се, всичко останало в живота ще ти бъде лесно" - казва един панамерикански шампион по борба. Тръгвам с мисълта, че съм най-добрият."
Кои са спортните постижения на Радостин - в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг, по-значителни в планинските райони, Предбалкана и Лудогорието. Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в София - около 2° . По Черноморието ще е облачно и ветровито. Ще духа..
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..