Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов стандарт за превоз на малки деца в автомобилите

Снимка: БГНЕС

Въвежда се нов стандарт за превоз на малки деца в автомобилите. Детските столчета в автомобилите няма да отговарят на килограмите на децата, а на техния ръст. Те са тествани при страничен удар от 24 км. в час и ще имат задължително монтиране с изофикс система. Подробности по темата разказа Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.

"Предишният стандарт беше въведен през 2004 година, тогава България не беше член на ЕС, ние станахме член 2007 и някъде към 2010 година се заговори за това, че трябва да има законови изисквания за превозване на деца. Тогава, около 2012 беше променен Законът за движение по пътищата и за първи път се въведе изискването за детски обезопасителни системи. Доста трудно започнахме да научаваме родителите, че това е изключително важно. Ще дам само едни цифри - годишно в България загиват около 32 деца при катастрофи и най-лошото е, че 70% от тези деца са загинали вътре в автомобила", каза той.

Тодоров подчерта, че тенденцията е константа и не се променя, което означава, че все още българските родители са готови да закупят на детето си много скъпа електронна игра, но не отделят средства за детско столче.

"Дали ще е столче от стария, или новия стандарт, при всички случаи то е изключително важно. Също така е важно ако то няма изофикс система да се използват коланите на автомобила на задната седалка. Разбира се, стандартите в автомобила се променят така, че това са едни добри тенденции. Да, ние сме имали пререкания с Пътна полиция, защото в сегашния закон пише, че дете до 150 см. трябва задължително да бъде в детска обезопасителна система. И когато ви спре на пътя Пътна полиция започват спорове точно колко е високо детето, 140 ли е, 155 ли е, ние нямаме рулетки да ги мерим ... Малко са санкционираните водачи, които превозват деца без системи за безопасност", заяви той.

И посочи, че това има възпитателен ефект, тъй като детето влизайки в автомобила вече се научава, че има правила, които трябва да се спазват.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Течовете и грешките в разпределянето на сметките за вода и парно - за сметка на потребителите

Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..

публикувано на 10.02.25 в 09:04

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00