Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е икономическото бъдеще на Европа

Сградите на Европарламента в Брюксел.
Снимка: Георги Николов

По-координирана индустриална политика, по-бързи решения и масивни инвестиции трябва да следва ЕС, ако иска да поддържа икономическото темпо на своите съперници Съединените щати и Китай, смята бившият председател на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги в доклада си изготвен по искане от Европейската комисия, който е 400 страници. Междувременно беше публикуван друг важен доклад за ЕС "Бележки за европейските лидери", които се изготвя след все европейски вот, за да помогнат на новите еврокомисари и евродепутати да определят приоритетите на съюза. Каква визия има Европейския съюз за своето развитие? Какво е бъдещето на Европа и може ли да остане в надпреварата между континентите? Подробности разказа докторът по икономика Евгений Кънев.

"Европа имаше една траектория на развитие след Втората световна война, която беше обусловена от Студената война, която последва Втората световна война и по този начин тя разви своя социален модел. Но голяма част от причините да бъде успешна е, че тя си спести парите за отбрана, до голяма степен осигурена от САЩ. Когато Студената война вече не беше факт, или ситуация, на практика социалният модел заскърца и Европейският съюз беше алтернативата, по която да може да продължи този модел чрез наличните еврофондове, която трябваше да направи конвергенция между страните с различно икономическо развитие и което да осигури това благоденствие. Но това се промени след голямата рецесия и всъщност заявяването на Русия като страна, която иска ревизия на световния ред", каза той.

По думите му това от своя страна заедно с големите глобални тенденции свързани с миграцията на населението към Европа, климатичните промени, трансграничната престъпност и така нататък са поставили много големи предизвикателства към Стария континент. Развитието на технологиите и Зелената сделка също са сред факторите, които поставят Европа в неизгодно положение пред най-големите й конкуренти - САЩ и Китай, а по ниво на сигурност пред Русия.

Д-р Кънев посочи, че при иновациите най-голямо значение има фактът, че при Китай и САЩ, където правителствата отделят капитал за финансирането им, в Европа няма глобална екосистема за иновации и няма капитал. Най-големият проблем обаче е, че дори да има иновации, няма механизъм, по който те да станат комерсиални. Друг фактор е зелената енергия, която е била смятана за панацея срещу липсата на достатъчно суровини, където отново няма механизъм, по който тази политика да стане европейска, посочи той. И допълни, че енергията, която ползва Европа е в пъти по-скъпа от тази в САЩ и Китай и по тази причина стоките са неконкурентноспособни.

Според думите му ЕС е коалиция от страни членки и трудно може да им наложи обща политика, ако те самите не го желаят. По тази причина забавянето на общия план само утежнява положението, а от друга страна левите и десните течения трудно намират общ език, като десните искат по-малка власт от Брюксел. Това звучи примамливо, но всъщност е катастрофално, каза д-р Кънев.

"Макар, че никъде не го споменава в своя доклад, той ясно подчертава, че проблемите идват от това, трябва да се вземат общи европейски решения за сектори, които винаги са били досега приоритет на национални политики", добави той.  

Какви са основните предизвикателства пред България?

"България не е жертва, както се опитват да я представят някои политически сили, а е голям бенефициент, тоест печели от тази глобализация. Всъщност самото отваряне в ЕС е вход към глобализацията в България до голяма степен, отделно и членството ни в НАТО. За 20 години в тези членства България успя да утрои своя БВП и чисто математически сме една от богатите държави в света. Това, че не се чувства добре от най-бедните слоеве е проблем на вътрешната политика, а не на ЕС и това е големият проблем пред България", каза Кънев.

Той посочи, че за да расте българската икономика, тя трябва да търси други пазари извън Европа, защото проблемите на Европа се прехвърлят и у нас.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтът на участък от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" е до края на седмицата

Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..

публикувано на 22.07.25 в 19:39

До края на 2025-а трябва да бъде избран операторът за депозитната система!

Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес  Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...

публикувано на 22.07.25 в 19:08

За пореден път от ПП-ДБ настояват за нови ръководства на четирите транспортни дружества в София

За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...

публикувано на 22.07.25 в 17:40
Лилия Донкова

Жители и управа настояват за спешни мерки по обезопасяването на бивш рудник в ”Кремиковци“

Да бъдат предприети спешни мерки, свързани с укрепване на активирано старо свлачище в бившия рудник в кв.”Кремиковци“, настояват кметът на едноименния район Лилия Донкова и зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Те настояват в доклад, който предстои да бъде гледан на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък, да се подпише..

публикувано на 22.07.25 в 16:49
Доц. Теодора Пенева

Без ясни правила огромните средства от Социалния план за климата може да не достигнат до нуждаещите се

България се подготвя за разпределянето на 2,49 млрд. евро в подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия през следващите 6 години (1 януари 2026 – 31 декември 2032 г.) чрез Социалния план за климата (СПК). Целта е уязвимите групи хора да бъдат компенсирани за умереното покачване на цените на бензина,..

публикувано на 22.07.25 в 16:08
Кметът на район

В кв. "Витоша" има големи дефицити на публични пространства, зелени площи и улици

На 8 май Министерски съвет прие Програма за упражняване на правата на държавни имоти, в нея се говореше за масова продажба на имоти, собственост на държавата и държавни фирми. Става дума за 4400 имота, които държавата ще разпродава. Анализ, предоставен от премиера Росен Желязков, показва че много от тези имоти са с отпаднала необходимост, а списъкът с..

публикувано на 22.07.25 в 15:04

Алтернативната банда "Sunblinds" представя дебютния си албум "Chasing Ghosts"

"Sunblinds“ са млада инди група, сформирана в София. Бандата изпълнява предимно авторска музика, а дебютът им е през ноември 2022 г. В края на юни 2025 г., алтернативната група издаде дебютния си албум “Chasing Ghosts”, който съдържа 10 песни. Фронтменът на Sunblinds Петър Тодоров и мениджърът на групата Боян Пинтер споделиха емоциите след..

публикувано на 22.07.25 в 14:17