"Тъй като работя с хора, които имат някакво заболяване виждам как липсата на спорт и физическа активност се отразява на тяхното здраве. Дискутирайки тези теми с хората от дирекцията стигнахме до извода, че трябва да работим малко повече в тази сфера, за по-добро качество на живот и как трябва да има повече здравна култура. Така се зароди идеята да образоваме младите как да бъдат отговорни към себе си и съответно към своите близки", каза Филипова.
Тя посочи, че по нейни наблюдения все повече млади хора на възраст от 20 до 30 години спортуват, докато по-младите трябва да бъдат научени как да живеят здравословно, като това трябва да тръгне от домашната среда. Относно кампанията Петър Хераков отбеляза, че тя предвижда срещи с доктори и специалисти, които могат да разкажат на достъпен език какво е важно да се случва и защо. Първото от серията безплатни здравни събития поставя две важни теми – затлъстяването и заболяванията на дебелото черво.
"Предстоят ни и други теми, като ендокринни заболявания, тумори, диабет - също един много голям бич в нашето съвремие. Декември месец ще имаме лекция с д-р Мила Петрова, която ще говори за репродуктивните проблеми и начина на хранене. Ще бъде интересно да се чуе. За другата година също имаме планове, създаване на календар със събития. Много ми се иска да говорим и за наркоманията, за различните зависимости, за психичното здраве, което също е много важно. Иска ми се да говорим повече и за спорт, тъй като спортът е едно помощно средство, с което хората да се помогнат", заяви Филипова.
"Столична община също ще предостави безплатни изследвания на определени заболявания, но те ще бъдат само за хората, които ще дойдат на живо на събитията, защото капацитетът е ограничен и ще става с предварително записване", допълни Хераков.
Трудно ли се възпитава у хората здравната култура?
Филипова е категорична, че децата почти насила трябва да бъдат карани да спортуват, защото след години това ще се отплати. Тя посочи, че натиск трябва да има, защото те все повече гледат в екраните на телефони и компютри и се обездвижват. Освен това трябва да имат и добър пример, която всеки родител трябва да им даде.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..