Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Докторантката към Философския факултет на СУ води софийски маршрут от алеята за петанк до емблематичен софийски покрив

Снимка: Фондация „Прочети София“

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта "Литературни маршрути".

Първата дата е 2 юли, сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски покрив.

Каква е ролята на града във видеоигрите? Какво може да ни разкрие тя за взаимодействието с действителните градове, които обитаваме? А за онези, из които витаем въображаемо? Не е ли градът винаги именно игра на двете? Какво общо има всичко това с литературата?

Маршрутът ще се движи по траекторията на тези въпроси, прескачайки из омагьосаните кръгове, дебнещи насред привидно познати улици, градинки и покриви.

"Ведеоигрите са медия, която много разчита на литературата. Без нея те не биха били същите. Същността на видеоигрите е такава, че историята и географията на градовете в тях се припокриват. Съответният град е личният град на героя в играта, чиято роля ние заемаме като играчи – коментира пред БНР-Радио София Северина Станкева. Тя е докторантка в катедра "История на философията" към Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" и ще бъде автори водещ на маршрута.

По думите ѝ, по подобен начин пребиваваме и в реалния наш град – не се ориентираме в него по устройствен план, например, а по спомените и впечатленията си, по очакванията. Освен това във видеоигрите присъстват книги, налага се и друг вид четене.

В литературната обиколка ще бъдат проследени и такъв тип връзки.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • Литературните маршрути са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литературната история, непознати факти за български писатели и поети и променят перспективата към града, наблюдавайки го изрично като литературна територия. Историите са разказани от писатели и поети, теоретици и литературни историци. Всяка година маршрутите са нови, в тях участват различни водещи и всеки от тях подготвя изцяло авторско трасе, което насочва вниманието на публиката в различни литературни посоки.

Още от юлската програма:

  • 5 юли, събота, 11 ч. – "Литература по ръба на града", с автор и водещ Тодора Радева
  • 8 юли, вторник, 18:30 – "Домовете на Вазови в София – разрушените и съхранените", с автор и водещ Катя Зографова
  • 16 юли, сряда, 18:30 – "Улица „Цар Иван Асен II", писатели, философи, бохеми, с автор и водещ Димитър Божков.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тончо Краевски

От "Продължаваме промяната" не очакваха битката за властта да бъде маратон

“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..

публикувано на 02.07.25 в 16:10

Обновяват маркировката на пешеходни пътеки със светлоотразителни перли

Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..

публикувано на 02.07.25 в 15:36
Композиторът Георги Арнаудов

Композиторът Георги Арнаудов за монодрамата си по текстове на Яна Букова

Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..

публикувано на 02.07.25 в 14:51

ЦГМ: Картите за градския транспорт са удължени за дните на стачка

Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...

публикувано на 02.07.25 в 13:42

В "Кремиковци" информират за мерките срещу свлачищни процеси в котлована на бившия рудник

Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци".   Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“.  От районната..

публикувано на 02.07.25 в 12:30
Цветомир Петров

Цветомир Петров: Не очаквам в СОС да има сътресения, въпреки шока

Всичко, свързано с изявленията на районните кметове на "Люлин" и "Младост" - Георги Тодоров и Ивайло Кукурин, както и на общинските съветници Драгомир Драгомиров и Димитър Шалъфов, стана доста турбулентно и бързо. Нито един от тях не са е свързал с председателя на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров , за да говори по темата за..

публикувано на 02.07.25 в 11:26
Снимка: Божидар Иванов, ФБ/Владая

Теч на вода съсипа улица във Владая, трябват половин милион за ремонт

Кътче от рая – така определят софийското село Владая младите хора, създали специален сайт за населеното място. Напоследък обаче жителите там като че не се чувстват като в рая... Например Жени Ваклинова-Гаджева написа в социалните мрежи: "Напоследък заприличваме на Венеция , изключая архитектурата, но на канали го докарваме. Остава..

публикувано на 02.07.25 в 09:45