Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Илиев:

Младите хора по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес

Започва петото издание на "Лигата на младите гласоподаватели" по повод предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

Мащабната кампания се организира отново от Националния младежки форум, Студентска асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога. Целта ѝ е да повиши информираността сред младите хора по важните политически теми и да скъси дистанцията между граждани и политици.

“Младите хора са изморени и още по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес. Трябваше да прибегнем към провокацията като един метод, с който да повишим интереса, а наред с това и ангажираността на кандидатите за властта, тъй като самите те усещат своята нужда от това да имат поле за повече изяви и включване на младите.

Ние им даваме точно тази платформа, на която ще може да се случи за първи път дебат между политически и младежки представители”, коментира Ивайло Илиев - политолог и част от екипа на Националния младежки форум. 

За разлика от досегашните издания, този път младежите залагат на нови и провокативни послания, с които да повишат ангажираността на кандидатите за властта и още повече да засилят интереса на младите хора.

По този повод за първи път "Лигата на младите гласоподаватели" ще стъпи на политическата сцена, макар и симулативно, посредством учредяването на "Национален фронт за младежта" - обединение на младите хора в България.

“Струва ми се, че има някаква нова енергия на тези избори. Знаем, част от партиите малко популистки подхождат към този предизборен мотив, че ние изкарваме младите кандидати, новите лица, с новите послания. Малко по-маркетингово подхождат към тези млади кандидати, част от които са на избираеми места, което също се отчита като положително явление на тези избори”, допълва той.

Според него обаче има един нов момент - да, партиите слагат млади кандидати на избираеми позиции, но попадайки след това в парламента, техният глас продължава да не бъде чуван, т.е. това, за което се бори младежкият и гражданският сектор вече над десетилетие, намира израз в Народното събрание, но не се случват докрай реформите.

Чуйте целия разговор на Елена Пъневска в звуковия файл. 
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50