Програмата е безплатна, с което дава равен достъп до предприемачеството на всички младежи в 10. или 11. клас.
Срещите между менторите и учениците са ежеседмични, в продължение на една учебна година. Чрез специално разработена програма от теми, учениците могат да се научат как се прави бизнес, как се работи в екип и как се презентира пред инвеститори.
Пред Радио София Зорница Миткова обясни, че групите са от 10-15 ученици, които работят с двама ментори.
„Менторите са хора от предприемаческите среди, от бизнеса, от стартъп компании. Те работят с учениците в продължение на 8 месеца, като се срещат всяка седмица, за час и половина. На година имаме по 700 ученици и около 90-100 ментори. Целта на програмата е да научи учениците на „меки“ умения, това, което не е застъпено в училище, т.е. те идвайки в „Тийноватор“ си помагат и за училище, и за кандидатстването в университет“, каза Зорница Миткова.
Тя добави, че минавайки през програмата учениците отрано са подготвени за пазара на труда.
Габриела Ангелова - ученичка от 19 СОУ и Татяна Петкова - ученичка в 12. клас в НПМГ са част от „Тийноватор“. Те вече са преминали през програмата и споделят, че в началото са се записали на шега.
„Това беше успешен експеримент. Менторите те въвеждат в тематики, свързани не само с предприемачеството, но и с начин на мислене, което е най-важното от целия експеримент, който си направих с „Тийноватор“ – да можеш да мислиш логически, да се научиш да търсиш решения по различни начини, защото един проблем няма само едно решение“, каза Габриела Ангелова.
„За мен също започна като предизвикателство. Учим се да говорим пред хора, да изнасяме презентации, да се отпуснем да говорим, така че да хванем вниманието на публиката“, сподели Татяна Петкова.
„Тийноватор“ се реализира пилотно в България през учебната 2018-2019 година, когато в програмата участват общо 50 ученици от четири училища в София.
За шест години в „Тийноватор“ са регистрирани над 2300 участия на ученици от 40 града, с над 200 ментори, а на Финалните състезания са представени над 300 стартъп бизнеса.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..