Програмата е безплатна, с което дава равен достъп до предприемачеството на всички младежи в 10. или 11. клас.
Срещите между менторите и учениците са ежеседмични, в продължение на една учебна година. Чрез специално разработена програма от теми, учениците могат да се научат как се прави бизнес, как се работи в екип и как се презентира пред инвеститори.
Пред Радио София Зорница Миткова обясни, че групите са от 10-15 ученици, които работят с двама ментори.
„Менторите са хора от предприемаческите среди, от бизнеса, от стартъп компании. Те работят с учениците в продължение на 8 месеца, като се срещат всяка седмица, за час и половина. На година имаме по 700 ученици и около 90-100 ментори. Целта на програмата е да научи учениците на „меки“ умения, това, което не е застъпено в училище, т.е. те идвайки в „Тийноватор“ си помагат и за училище, и за кандидатстването в университет“, каза Зорница Миткова.
Тя добави, че минавайки през програмата учениците отрано са подготвени за пазара на труда.
Габриела Ангелова - ученичка от 19 СОУ и Татяна Петкова - ученичка в 12. клас в НПМГ са част от „Тийноватор“. Те вече са преминали през програмата и споделят, че в началото са се записали на шега.
„Това беше успешен експеримент. Менторите те въвеждат в тематики, свързани не само с предприемачеството, но и с начин на мислене, което е най-важното от целия експеримент, който си направих с „Тийноватор“ – да можеш да мислиш логически, да се научиш да търсиш решения по различни начини, защото един проблем няма само едно решение“, каза Габриела Ангелова.
„За мен също започна като предизвикателство. Учим се да говорим пред хора, да изнасяме презентации, да се отпуснем да говорим, така че да хванем вниманието на публиката“, сподели Татяна Петкова.
„Тийноватор“ се реализира пилотно в България през учебната 2018-2019 година, когато в програмата участват общо 50 ученици от четири училища в София.
За шест години в „Тийноватор“ са регистрирани над 2300 участия на ученици от 40 града, с над 200 ментори, а на Финалните състезания са представени над 300 стартъп бизнеса.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
2025 година от астрологична гледна точка се очаква да бъде динамична за целия свят. В астрологията се обръща внимание на позицията на планетите, а за новата година три висши планети се очаква да сменят своя знак, като това е много рядко явление. Сменяйки знака си, тези планети задават изцяло нова тенденция и нов поток в цялостната настройка на света...
Програмата „Детско здраве“ на Столична лекарска колегия продължава и през 2025 г. Инициативата осигурява достъп до медицински специалисти на децата в по-малките населени места. 27 хил. деца са преминали през прегледи със специалисти от Столичната лекарска колегия за 12-те години, през които се провежда програмата „Детско здраве“. Благодарение на..
Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии. Практиките и обичаите, характерни за този празник, са в пряка връзка със схващането му като начало на новата календарна година. Според нашата традиционна българска култура, кадените..
На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават..
На 1 януари 2025 година няма да работи синята и зелената зона в София, съобщават от Центъра за градска мобилност. Това означава, че жителите и гостите на столицата ще могат да паркират безплатно в зоните за платено паркиране.
През днешния ден в котловините и низините ще има мъгли, като около и след обяд в повечето места видимостта временно ще подобри. Минималните температури на повечето места ще бъдат минус 5° до 0°, в отделни котловини до минус 7°- минус 8°, по Черноморието до 3°- 4°. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 7° и 12°, в местата с трайна мъгла..
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..