Темата тази година е избрана, след като през април в България беше представен глобалния доклад на ОИСР за социално-емоционалните умения на учениците на 15-годишна възраст в над 20 държави, каза пред Радио София Петко Иванов - ръководител на платформата prepodavame.bg.
"За жалост докладът показа, че България е на едни от последните места по редица показатели, най-вече в посока благополучието на учениците. Тук говорим за високи нива на стрес, закъсняване или пропускане на часове, твърде голям брой деца употребяват цигари или алкохол. Много от тези неща в своята същност се дължат на не добре развити социално-емоционални умения", обясни Иванов.
Поведението и благосъстоянието на учениците зависи в голяма степен от техните социално-емоционални умения като емпатия, самоосъзнатост и саморегулация. Именно тези умения влияят и върху оценките на учениците и техния академичен напредък.
"Затова ние решихме да го сложим на фокус в конкурса, в който учители от цяла България от 1. до 12. клас могат да споделят добри практики от своята класна стая или от цялото училище, ако работят с колеги, които са с фокус върху развитието на тези умения", посочи Петко Иванов.
Добрите практики се събират до 30 октомври. След като бъдат избрани 100 най-добри практики в областта на социално-емоционалното учене, те ще бъдат публикувани и популяризирани сред образователната общност.
През април 2025 г. на официално събитие в София ще бъдат отличени и наградени практиките, избрани от публично гласуване и експертно жури.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..