Второто издание на “So Alive 2024“ се провежда от 2 до 4 октомври.
Организаторите се стремят да продължат своята мисия – да бъдат мост между музикалните таланти на Балканите и лидерите на музикалната индустрия в световен мащаб. В рамките на събитието, на ключови локации в центъра на София се провеждат вълнуващи концерти, семинари и дискусии, които очакват своята публика, създавайки среда за обмяна на опит търсейки нови хоризонти за развитие.
Адриана Николова, по известна като “Печенката“, бе първият гост в предаването.
Печенката е двукратен световен шампион по бийтбокс, където дишането и издръжливостта са от основно значение. Завършила е оперно пеене. Тя разказа как се е случил този преход от оперното пеене към бийтбокса, по който я запалва приятел още в тийнейджърските ѝ години. Вече 16 години това е нейна страст и професия. Какво ще сподели в своята презентация по време на участието си в So Alive?
"Като цяло искам да споделя своя опит в израстването ми като артист, малко повече искам да разкажа за моето изкуство, защото смятам, че в България бийтбоксът така и не успява да се реализира добре. За радост в чужбина той все повече навлиза в музикалното изкуство, могат да се видят все повече самостоятелни концерти на бейтбоксери", посочи тя. По думите ѝ, настоящата конференция е много важна за артистите, които тепърва ще се реализират, убедена е, че тук ще намерят правилните хора.
Рут Колева – идеолог и организатор на събитието, разказа колко безсънни нощи и костваше всичко това:
"Пет години. Отне ми пет години от идеята за създаването на това събитие до неговата реализация, но ето ни тук, за втора поредна година. Много сме горди с това, че има значение и смисъл да има такова събитие в България. То определено се отразява на музикалния сектор, на артистите, на хората, които искат да се занимават с тази индустрия, която е изключително мащабна. В страната ни тя все още се развива, но на световно ниво, на общоевропейско ниво това е една от изключително сериозните творчески индустрии - отбеляза Рут Колева. - Това, което правим, е да развиваме капацитета, знанията на хората и начинът те да се свържат с останалия свят - чрез контакти, създаване на мрежи и възможности."
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Дейвид Фрик (David Fricke) е сред чуждестранните гости на конференцията за втори път. Той е редактор на списание „Ролинг стоун“, едно от най-легендарните издания за музика, свързани с този тип индустрия.
"Чувствам се прекрасно, много ми харесва София и нямам търпение да се запозная с интересни хора на тази конференция. Закупих си плочи с българска фолклорна музика, хорова музика, български джаз. Миналата година взех със себе си много музика от артистите, които видях и чух. Когато се прибрах в Щатите, пуснах много българска музика в моето радиопредаване, разказвах за София, за фестивала, опитах се да разкажа на моите слушатели, че тя е едно прекрасно място за музика и за разходка", сподели той. Какво ще им разкаже той от конференцията тази година? Чуйте от разговора в звуковия файл.
Daryl Bamonte - един от лекторите на събитието, разкри, че е посещавал страната ни два пъти - през 2007 и 2017 г.- веднъж за сватба и за да се срещне с „Мистерията на българските гласове“. Близко приятелство го свързва с широко популярните през 80-те и до днес групи "Depeche Mode" и "The Cure". Какво ги прави все така актуални и днес и какво от своя дългогодишен опит споделя самия той с българската музикална индустрия и българските музиканти – чуйте в звуковия файл.
На конференцията присъства и Георги Господинов – един от най-популярните български писатели, който разкри пред нашия екип защо един писател участва в музикална конференция и каква ще е темата, която ще обсъди с хората от бранша:
"Бях поканен от Рут Колева на тази конференция, за лекция, свързана с изкуството на разказването. Другата причина е тази, че литературата и музиката са неразривно свързани от древността."
А как тези два жанра са свързани с човешката памет? Чуйте от разговора на Яна Спиридонова.
Рууд Барънс (Ruud Berends) e последният, но не и по значимост от гостите на музикалната конференция, с които екипът ни се срещна. Работил с едни от най-популярните групи в съвременната гръндж и рок култура – това са "Нирвана" и "Саундгардън". Участвал е и в първото издание на събитието през 2023 година, като музикален консултант. Темата, която разисква с хора от общността тази година е как работи музикалната индустрия, как артистите се откриват от търсачите на музикални таланти какъвто е самият той.
Чуйте повече в разговора в звуковия файл.
Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..
Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...
От днес се отваря за движение северното платно на бул. "Сливница" при кръстовището с ул. "Опълченска" , пътните платна и източния тротоар на мостовото съоръжение, както и част от южното пътно платно на бул. "Сливница", съобщиха от Столичната община. Продължава работа по реконструкцията на ул. "Опълченска" в участъка между бул...
Ще бъде слънчево, със слаб и умерен източен вятър. Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 10° и 12°. Температурата на морската вода е 17°. В планините ще..
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..