Тя бе открита на 3 октомври 2024 г., в присъствието на Негово Величество Цар Симеон Втори и Негово Царско Височество Княз Борис Търновски.
Експозицията се осъществява с партньорството на Държавна агенция “Архиви“ и Националния политехнически музей.
Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III.
В нея са експонирани поздравителни адреси, калиграфски изписани, връчени на монарха по повод покръстването, пълнолетието и женитбата му.
Показани са красиви часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна.
Многобройни са и снимките – обективно свидетелство на времето, илюстриращи жизнения път на владетеля от раждането до неговата смърт. Фотографиите отразяват частния и обществения живот на цар Борис III и разкриват любовта му към природата, науката и техниката, и популярността му сред народа.
Централно място във временната експозиция заемат документи от първостепенно национално значение като Манифеста на цар Борис III към българския народ за встъпването му на престола на 3 октомври 1918 г. и Крайовския договор, подписан между България и Румъния на 7 септември 1940 г., с който Южна Добруджа се връща в пределите на България.
Интригуващи експонати в изложбата са сребърната чаша с форма на череп, подарена на княз Борис по случай пълнолетието му през 1912 г. и моделът на локомотив, изработен в Софийската железопътна работилница през 1930 г. по повод женитбата на цар Борис и царица Йоанна.
Националният исторически музей, Централният държавен архив и Националният политехнически музей отварят своите фондове, за да представят изключително редки и атрактивни документи и предмети, свързани с живота и дейността на цар Борис. Голяма част от документите се показват за пръв път.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..