Ракът на гърдата е на първо място по заболеваемост от онкологични болести при жените. Ранното му откриване определя и излекуването му.
Пред Радио София д-р Ваня Митова - началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в Университетската специализирана болница по онкология „Проф. Иван Черноземски“ обясни, че в България не съществува скринингова програма за рак на гърдата. Тя препоръча всички жени до 40-годишна възраст да си правят редовна ехомамография и на двете млечни жлези. За жени над 40-45 години, по-добрият метод е мамографията, каза д-р Митова.
„Мамографията се прави на двете гърди, в две проекции, т.е. всяка жена трябва да получи общо четири снимки на двете си гърди. При наследствено обременените жени с майка, баба, леля, сестра със злокачествено заболяване на гърда, матка, яйчници или гениталии, или имат доказана мутация на някои от гените, следва да се обсъжда и провеждането всяка година на ядрено магнитен резонанс“, посочи д-р Ваня Митова.
Тя е и създател на първото в България приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата BreastHelp. Приложението е безплатно.
„На базата на въпросник, на който жените могат да отговорят, създава алгоритъм кога да се прегледат, в какъв момент, какво образно изследване да направят и кога да отидат при конкретния специалист“, обясни д-р Митова.
Тя добави, че редовните прегледи при специалист са изключително важни, но не по-малко важно е и самопреглеждането.
„Самопреглеждането има конкретни стъпки, които отнемат 2-3 минути. Веднъж в месеца това самопреглеждане би спасило живота на всяка една дама, която реши да го прави“, уточни д-р Ваня Митова.
Тя посочи, че самопреглеждането се прави спрямо месечния цикъл на жената или ако вече няма такъв, се избира дата, на която всяка жена да прави ежемесечно самоизследване.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден в сутрешните часове в крайните югоизточни райони все още ще има значителна облачност, на отделни места с превалявания, но бързо облачността ще намалее и над цялата страна ще бъде слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В следобедните часове над южните и западните райони ще има купеста облачност, но..
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..