На последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) стана ясно, че работодателите имат сериозни аргументи да възразят на подготвяното увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) от сегашните 933 лв. на 1077 лв. от 1 януари 2025 г.
"Не става въпрос за спор или диалог на страните по МРЗ. След промените в Кодекса на труда (чл. 244) заседанието на НСТС е формалност, тъй като Министерството на финансите е длъжно да повиши МРЗ така, че тя да стане 50% от средната заплата (СРЗ), отчетена за последните месеци", коментира пред БНР-Радио София икономистът Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива.
По думите му, емпирично се потвърждава, че приближаването на МРЗ до СРЗ ще влоши икономическата среда в редица области.
Това е много вредно за българската икономика, подчерта Кръстев:
"Каквито и оптимисти да сме, не можем да разчитаме, че СРЗ ще се увеличи с 15 процента. Част от публичния сектор има възнаграждения, които са обвързани нормативно с размера на МРЗ. Там заплатите автоматично ще се повишат, но очертаващата се спирала не отговаря на растежа на икономиката. Администрацията не бива просто да се ореже от кадри, а да се оптимизира след анализ. Трябва да работим за повишаване доходите, но това не може да става чрез МРЗ. Няма как административно да повишим стандарта на живот – това може да стане с облекчаване условията за бизнес, с привличане на нови инвеститори, с максимално използване на ресурсите, които ни предоставят оперативните програми на ЕС, с повишаване производителността на труда."
Чуйте разговора на Данаил Конов.На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..