Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Милко Палангурски: Сравнението с депутатите отпреди век не е в полза на съвременниците ни

| Интервю
Проф. Милко Палангурски
Снимка: БГНЕС

За пръв път българските граждани избират свои народни представители през зимата на 1878-1879 година. Според регламента на Берлинския договор тези първи депутати са били призвани да съставят основния закон на страната, припомни в ефира на БНР-Радио София проф. д.и.н. Милко Палангурски, преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Макар и със зърна боб и царевица българите са се опитали да влязат в традицията на историческото гласуване.

От този момент насам, независимо от формата на управление – автократично, демократично или тоталитарно, никой не смее да управлява България без изборен процес и легитимиране на властта с гласуване.

По думите на историка, навремето в ден на избори много хора са били готови на всичко в името на по-добър изборен резултат. Почти винаги има някакъв локален или национален скандал. Прилагало се е и насилие. Армията се е смятала за гарант за демократичен избор, дори се е злоупотребявало с това.

"В началото на ХХ век изборите от 1901 г. завършват с девет трупа, но всички вестници пишат, че това са най-демократичните избори в българската история – коментира проф. Палангурски. – Колкото до това какво се прави и как се говори в парламента – тук вече сравнението не е в полза на съвременните ни политици. Имало е политическо противодействие, но тогава лидерите са действали с такт и познаване на фактите, подготвяли са се добре и са държали дълги и обосновани речи. За съжаление дебатите по законопроектите през последните 20 години са трагични. Някога политиците ни имаха известен срам. Повече от два парламентарни избора в рамките на една календарна година не сме допускали в нашата история."

Проф. Палангурски припомни какви фигури за работили и са били председатели на българския парламент в началото на миналия век – Петко Славейков, Стефан Стамболов, Константин Стоилов, Драган Цанков и други.

Историкът подчерта, че не може в политиката да се влезе с взлом, трябва да се израства бавно и полека. Човек трябва да е обществено познат и ако човек е с качества, бързо ще напредне.

"Кризи е дал бог на България всякакви. И тогава е имало популизъм. Но е имало и политически лидери, които са поемали отговорност, намирали са решаващата формула", допълни още историкът.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха тяло на жена до жилищен блок в кв. "Младост

Тяло на жена е намерено до жилищен блок в столичния кв. "Младост", научи БНР. Сигналът е получен рано тази сутрин. Засега няма данни за самоличността на жената. По неофициална информация са открити следи от насилие. Районът е отцепен от полицията.  Работи се по всякакви версии за случилото се. Очаквайте подробности!

публикувано на 28.10.24 в 10:58

Трети випуск парамедици завършва във ВМА

Осем курсисти, които се обучаваха за парамедици в Центъра за професионално обучение към Военномедицинска академия (ВМА), успешно преминаха теоретичната и практическа част от държавния изпит. След взетия изпит, студентите придобиха трета степен на професионална квалификация по професия „Парамедик”, специалност „Транспортиране на пострадали и болни хора,..

публикувано на 28.10.24 в 10:49
Стойчо Стойчев

Партньори за бъдещо управление ще се търсят в по-малките парламентарни партии

Досега не сме имали 9 партии в Народното събрание, това ще бъде най-голямата парламентарна фрагментация, коментира пред Радио София политологът доц. д-р Стойчо Стойчев. "Това не е изненадващо, предвид, че се очакваше между 6 и 8 партии, потенциално 9 да влязат в парламента. Тази фрагментация не е феноменална, макар че досега не е имало такава..

публикувано на 28.10.24 в 10:14
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изненадата на тези избори е активността на гласоподавателите

Избирателната активност на вчерашните избори е изненада, каза пред Радио София Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. Активността е била около 35,2%. "Очакванията бяха за по-ниска избирателна активност от тази през юни – около 2 млн. гласоподаватели. Трябва да..

публикувано на 28.10.24 в 09:13

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 22°

Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове, главно в Източна България, ще има ниска облачност или мъгла, които до обяд ще намалеят и разсеят, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°, в София - около 22°. В планините ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен..

публикувано на 28.10.24 в 07:35

Спокойно и без инциденти премина процесът по предаване на протоколите в зала "Арена София"

Спокойно и без инциденти премина процесът по предаване на протоколите в зала "Арена София", където 1 140 Секционни избирателни комисии в столицата предадоха изборните книжа и документи. Там през цялата нощ работеха екипите на 23-та и на 25-та районни избирателни комисии. Протоколите на всички секционни избирателни комисии в 25 РИК са били..

публикувано на 28.10.24 в 07:15
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Кое ли от ДПС крилата ще се включи в разговори за евентуално мнозинство?

Деветпартиен парламент би поставил рекорд в българската история. Първите данни от вота днес показва, че ГЕРБ и ПП-ДБ трябва отново да седнат на масата на преговорите, ако и от двете страни има воля за правителство. Преговорите със сигурност ще бъдат трудни и трябва да има планове за реформи, законодателство, срокове . През следващите..

публикувано на 27.10.24 в 22:30