Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Милко Палангурски: Сравнението с депутатите отпреди век не е в полза на съвременниците ни

| Интервю
Проф. Милко Палангурски
Снимка: БГНЕС

За пръв път българските граждани избират свои народни представители през зимата на 1878-1879 година. Според регламента на Берлинския договор тези първи депутати са били призвани да съставят основния закон на страната, припомни в ефира на БНР-Радио София проф. д.и.н. Милко Палангурски, преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Макар и със зърна боб и царевица българите са се опитали да влязат в традицията на историческото гласуване.

От този момент насам, независимо от формата на управление – автократично, демократично или тоталитарно, никой не смее да управлява България без изборен процес и легитимиране на властта с гласуване.

По думите на историка, навремето в ден на избори много хора са били готови на всичко в името на по-добър изборен резултат. Почти винаги има някакъв локален или национален скандал. Прилагало се е и насилие. Армията се е смятала за гарант за демократичен избор, дори се е злоупотребявало с това.

"В началото на ХХ век изборите от 1901 г. завършват с девет трупа, но всички вестници пишат, че това са най-демократичните избори в българската история – коментира проф. Палангурски. – Колкото до това какво се прави и как се говори в парламента – тук вече сравнението не е в полза на съвременните ни политици. Имало е политическо противодействие, но тогава лидерите са действали с такт и познаване на фактите, подготвяли са се добре и са държали дълги и обосновани речи. За съжаление дебатите по законопроектите през последните 20 години са трагични. Някога политиците ни имаха известен срам. Повече от два парламентарни избора в рамките на една календарна година не сме допускали в нашата история."

Проф. Палангурски припомни какви фигури за работили и са били председатели на българския парламент в началото на миналия век – Петко Славейков, Стефан Стамболов, Константин Стоилов, Драган Цанков и други.

Историкът подчерта, че не може в политиката да се влезе с взлом, трябва да се израства бавно и полека. Човек трябва да е обществено познат и ако човек е с качества, бързо ще напредне.

"Кризи е дал бог на България всякакви. И тогава е имало популизъм. Но е имало и политически лидери, които са поемали отговорност, намирали са решаващата формула", допълни още историкът.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Ефтимов

Политиката като поп културен феномен

По речта на един политик можем доста добре да определим на какъв тип култура той е представител. Това каза пред Радио София литературният критик и поет Йордан Ефтимов. "Все повече са политиците, които потребяват само поп култура. Това веднага повлиява върху начина, по който тече цялото това политическо говорене. Например на Илон Мъск съвсем..

публикувано на 16.07.25 в 17:09

Георги Проданов: Ние сме в ситуация на завладяна държава

Ние сме в ситуация на завладяна държава. Така коментира последните политически събития пред Радио София политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. По думите му в България има борби между различни олигархични кръгове. "Управлението на България от много години е, ако не пряко зависещо, то съгласувано с такива кръгове и съответно няма как..

публикувано на 16.07.25 в 16:09

Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ "Лозенец"

Високите температури крият сериозни рискове за сърцето. Жегите предизвикват топлинни удари, увеличават риска от инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност. Обезводняването и резките колебания в кръвното налягане могат да доведат до хипертонични кризи и дори до сърдечни инциденти – особено при хора с вече установени сърдечно-съдови заболявания. Именно..

публикувано на 16.07.25 в 14:57
Вики Алмазиду

Филмовата музика на Милчо Левиев ще звучи в Дома на културата "Средец"

Концертът с филмова музика на Милчо Левиев от цикъла "Остров на музиката" тази вечер няма да е на Лятната естрада в Борисовата градина, а в Дома на културата "Средец" (ул. "Кракра" №2А), от 20 часа, съобщават от Дирекция "Култура" на Столичната община. Причината е прогнозата е за лоши метеорологични условия в часа на събитието. Входът е..

публикувано на 16.07.25 в 14:43

Сияна Миладинова: Човек е истински щастлив, когато прави това, което обича

Огнена, лъчезарна, безкрайно талантлива и винаги усмихната е дамата, която бе гост в предаването "Добър вечер, София" - актрисата Сияна Миладинова . Тя играе на сцена, може да пее и танцува . Част е от трупата на Независим арт театър . Можем да я видим и на сцената на Софийската опера .  Досегът ѝ с голямата сцена е факт, когато тригодишна..

публикувано на 16.07.25 в 14:19

Избират пред медии съдебния състав, който ще гледа делото срещу варненския кмет

Изборът на съдебния състав, който ще гледа утре мерките за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев и останалите трима, обвинени в корупционни практики, ще стане в присъствието на медии.  Това ще стане по искане на адвокати от страната, както и заради засиления обществен интерес.  Асоциацията на прокурорите застана зад..

публикувано на 16.07.25 в 13:52

Безопасен интернет за възрастни

Коалиция за медийна грамотност стартира кампания за набиране на средства за провеждане на обучителната си програма с възрастни хора срещу дезинформацията и фалшивите новини онлайн. Програмата е насочена към развиване на умения за разпознаване и предпазване от дезинформация, конспиративни теории, фалшиви профили и онлайн измами. Тя насърчава..

публикувано на 16.07.25 в 13:51