Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

На диригентския пулт застава Антони Вит

| Интервю
Антони Вит
Снимка: Софийска филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за доайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона".

Интересен факт от биографията на Антони Вит е, че освен за музикант, той има диплома и за юрист от Ягелонския университет. В Музикалната академия в родния си Краков той попада в класа по композиция на Кшищоф Пендерецки и това е белязало цялата му кариера по-нататък. Важна за развитието му е и наградата от конкурса за диригенти на името на Херберт фон Караян, защото Вит става негов асистент и така има шанса да се учи от тези две величия в музиката на ХХ в. 

За записите на музика от Пендерецки диригентът има множество номинации и е носител на награда „Грами“ през 2013 г. Маесто Вит често представя полска музика, когато гастролира. По повод работата с националния ни оркестър той сподели:

„Помолиха ме да изпълним тази много хубава програма. Но тя е непозната за оркестрантите, което е проблем. Но ние се сработваме добре и съм сигурен, че всичко ще бъде наред за концерта в четвъртък. Музикантите са много добри, отлични, и след известно време те научават творбите в детайли, затова с всяка репетиция нещата стават все по-добре.

Ще започнем нашия концерт с творба на Войчех Килар със заглавие „Кошчелец 1909“. Кошчелец е планина в Татрите, в която Миечислав Карлович загива в лавина през същата тази 1909 г. Затова и комбинацията е много хубава – след Килар да свирим Карлович. Който е съставил програмата, е избрал много добре. За жалост Карлович умира едва 33-годишен. Не успява да напише много музика, но тези „Вечни песни“ са една от най-важните творби в творчеството му. А след паузата ще прозвучи Концерт за оркестър от Витолд Лютославски. Това е пиеса, писана през 1955 – средата на ХХ век, когато в нашите страни господства соцреализмът. Било е един вид задължение на композиторите да се осланят на фолклора, затова в произведението на Лютославски можем да открием много полски народни мелодии. Но то е написано така, че всеки музикант, всяка оркестрова група да е натоварена с нещо важно в партитурата. И именно затова е наречено Концерт за оркестър. Заслужено. Всеки оркестрант има по нещо важно и доста трудно за свирене.“

Антони Вит е смятан за виден адвокат на полския авангард – говорили сме си с него и при предишно гостуване, че Полша става много популярна със своите авангардисти, а според маестрото това е така, защото „Това беше периодът на комунизма, но музиката не беше сила на нашата комунистическа партия – тя имаше други тревоги – с театъра и филмите, с литературата. За музикантите не достигаха ресурси – нека си правят каквото си искат, кой ли ги разбира. Така че имаше наистина добра атмосфера за авангардната музика да се развива.“ 

Какво обаче, според доайена сред полските диригенти, е положението сега?

„Настоящето за композиторите и техните творби е сложно. Трудно е да си композитор в наше време – и не само в Полша, а в целия свят, защото как да напишеш нещо ново в музиката днес? Но, от друга страна, нивото на музикалния живот в Полша е доста високо, защото имаме много оркестри и те са винаги на отлично ниво, затова публиката може да открие удоволствие и удовлетворение, дори и в по-малките населени места и зали.“

Антони Вит разказа за професионалните си контакти с големия Кшищоф Пендерецки – една от най-важните личности в музиката на ХХ век в световен мащаб. Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Графа и Дара Екимова на върха на българския радио чарт на Radiomonitor

За пръв път от близо три години насам най-излъчваната песен в ефира на България по данни на Radiomonitor e дело на родни звезди. В своята пета седмица в топ 50 на чарта "Нито миг" на Графа и Дара Екимова се изкачи до №1 . Горещият български хит сложи край на 11-седмичната доминация на глобалния шампион APT на ROSÉ и Bruno Mars. За..

публикувано на 02.04.25 в 12:25

Почина барабанистът на "Щурците" Георги Марков

След кратко боледуване, на 73-годишна възраст почина легендарният барабанист на “Щурците" Георги Марков. Това съобщиха на фейсбук страницата на музикалното тв предаване "Моят плейлист". Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед.  Марков се присъединява към "Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил..

публикувано на 01.04.25 в 19:38
Концерт на

"Massive attack" с концерт в Борисовата градина през юни

Легендарната трип-хоп банда "Massive attack" се завръща в София за концерт на 29 юни, съобщиха организаторите от Sofia Live Festival 2025 . Бристолското дуо пристига с грандиозен спектакъл, част от световното им турне, което ще премине през най-големите сцени в Европа и САЩ. Очаквайте уникално аудиовизуално шоу и изпълнения на "Teardrop",..

публикувано на 25.03.25 в 11:54
Концерт на

"Massive attack" с концерт в София през юни

Легендарната трип-хоп банда "Massive attack" се завръща в София за концерт на 29 юни, съобщиха организаторите от Sofia Live Festival 2025. Бристолското дуо пристига с грандиозен спектакъл, част от световното им турне, което ще премине през най-големите сцени в Европа и САЩ. Очаквайте уникално аудиовизуално шоу и изпълнения на "Teardrop",..

публикувано на 25.03.25 в 11:15

Националната класация БНР Топ 20 раздаде Годишните музикални награди за 2024 г.

Националната класация БНР Топ 20 раздаде своите Годишни музикални награди за 2024 г. Групата  Jeremy?  с песента "Gotta Know" и нейният вокалист  Ерсин Мустафов  с първия си самостоятелен проект "Не може вечно да вали" споделят първото място в категорията най-дълго заемана първа позиция в регламентирания срок за участие в БНР Топ 20. На второ..

публикувано на 21.03.25 в 13:55

Габри Понте спечели националната селекция на Сан Марино за "Евровизия"

Конкурсът в Сан Марино, на който се избира песента, с която малката държава се представя на Конкурса за песен на "Евровизия", се нарича "Един глас за Сан Марино" , но често е наричан разговорно „Малкото Санремо“. На него участват предимно певци и групи, неспечелили награда от Фестивала в Санремо, който традиционно се провежда през февруари. Така..

публикувано на 19.03.25 в 15:18

Акад. Пламен Карталов е първият българин, избран в ръководството на Opera Europa

Директорът на  Софийската национална опера и балет  – акад. Пламен Карталов, е избран в ръководството на Opera Europa . Той е първият българин на такъв пост. Opera Europa е организация, която работи с професионални оперни компании и оперни фестивали в цяла Европа. В момента има над 240 членове от 46 страни. Бордът на директорите на Opera..

публикувано на 19.03.25 в 12:15