До средата на ноември се провежда и международен образователен панел с лектори, които ще представят нови европейски практики за популяризиране на визуалните изкуства и преживяването в музея.
“Тази програма ни позволява да има безплатен достъп за посетителите. За децата до 12-годишна възраст е безплатна по принцип, но за по-големите, както и за родителите им входът е свободен, за да могат да се случват посещенията с по-голяма честота. В общи линии, всяка седмица има такива ателиета, които са насочени от най-малките до тийнейджърите”, казва Гергана Мудова, организатор на образователната програма в Националната галерия "Квадрат 500".
Фокусът е и върху семействата, т.е. има ателиета, които са насочени конкретно за работа с деца и родители или деца и техните баби и дядовци. Ателиетата са така направени, че да могат заедно да работят в синхрон и в края на ателието да изработят обща творба.
“Идеята е, че има теоретична част във всички ателиета. Изкуствоведите, които ги водят, запознават посетителите с конкретната тема на ателието. Последната събота сега беше за Златю Бояджиев и разкази по картини, в които децата се запознават с творчеството на художника и след това пишат техен разказ по картините, след което го разказват пред останалите, а след това обсъждат картините и самия разказ - какво са видели, разбрали. Това е един педагогически подход, в който децата, под формата на игра, се запознават с авторите и техните произведения, и така ги запомнят по-лесно”, обяснява Гергана Мудова.
Проектът "Форми, изкуство в публична среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма „Европа“ 2024, от фондация „Мусиз“, в партньорство с Испанското посолство в София и Националната галерия.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Снимки: Национална художествена галерия "Квадрат 500".
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
През последните 4 години Фондация "Екатерина Каравелова" създаде платформа, обединила над 500 жени в цялата страна, чрез събитията “Тя в…” . Идеята е чрез редица обучения, дебати и други формати, да се докаже, че всяка активна българка, която живее за своята кауза, може да бъде наречена “будителка”. Форматът “Тя в…” продължава със своето специално..