Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Стоева:

Четенето е когнитивен процес, който развива умението ни да мислим

Предстои второто издание на Националния ден на четенето

Водещата Гергана Пейкова и Валентина Стоева
Снимка: Мария Бояджиева
На 15 ноември 2024 г. ще се проведе второто издание на Националния ден на четенето - нова инициатива на Фондация “Четене”. 

След изключително успешното първо издание на инициативата (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел.

През 2024-а малки и големи читатели ще прекарат време в компанията на книгите и ще участват в събитие, посветено на тях, като по този начин откроят ценността на четенето в нашето съвремие. До момента, за второто издание на инициативата са се регистрирали 80 хил. души.

“С колегите, с които организираме “Дни на четенето” и започнахме миналата година, бяхме абсолютно сигурни, че насочването на вниманието на обществото към процеса “четене” ще бъде и важно, и припознато, защото рядко си даваме сметка, че освен културен продукт, четенето, което обикновено свързваме с книгите, е когнитивен процес, който обаче ни помага да развиваме уменията си да мислим, да взимаме информирани решения и да променяме средата, в която живеем", казва Валентина Стоева, председател на Фондация "Детски книги", Фондация "Четене", носител на званията “Посланик на библиотеките“ и “Рицар на книгата”.

Четенето дава възможности” е мото на първото издание, през 2023 г., в което се включиха близо 180 хил. българи от цял свят. Тази година фокусът ще е върху вниманието върху значението на четенето за бъдещето и развитието, затова мотото е “Иновациите започват с четене”.
Вал Стоева
“Независимо за какви иновации говорим, в която и да е сфера, те са абсолютно невъзможни без уменията на хората да извличат информация, да я анализират, да трупат знания и да намират креативни решения на проблемите като пренасят знанията си от една сфера в друга. Затова и иновациите зависят от умението ни да мислим добре и да извличаме смисъл, а това се случва най-често с четенето”, комнетира Валентина Стоева.

Социалните фактори за умението за четене са много важни. “Обикновено свързваме четенето с уменията на децата да четат самостоятелно, които се развиват в училище и обикновено свързваме четенето с учебната програма.

Всъщност четенето в семейството преди училище, разговорите с децата, споделянето на опит, както и продължаването на тези действия, далеч след започване на училище, т.е. през целия ни живот, предопределят уменията ни не само да можем да четем гладко, но по-важното - да четем между редовете, което ни прави по-устойчиви”, посочва още тя.

По този показател в България се справяме добре, защото българските деца до четвърти клас се справят добре с умението да прочитат думите, но ако се погледнат резултатите от изследването PISA, които измерват уменията за справянето с живота или т.нар. функционална грамотност, резултатите при нас са катастрофални. 53% от 15-годишните, не могат да разберат смисъла на това, което четат.

С Деня на четенето се насочва фокусът на вниманието именно към това. “Четенето е процесът, който се налага да пазим ревностно и да подпомагаме онези, които имат затруднения”, допълва тя.  

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три екопътеки в близост до София за бягство от градската жега

Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..

публикувано на 21.07.25 в 17:13

Само една трета от хотелиерите у нас виждат подобрение в бранша спрямо миналата година

Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..

публикувано на 21.07.25 в 16:05

Паркинг за над 130 автомобила може да бъде изграден на мястото на незаконните гаражи в "Овча купел"

Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..

публикувано на 21.07.25 в 15:07

Европейско признание за млад кардиолог от УМБАЛ "Света Екатерина“

Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността.  Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..

публикувано на 21.07.25 в 14:32

Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна

Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Рада Бонева

Инициативата Plastic Free July и животът с мисъл и кауза

Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..

публикувано на 21.07.25 в 13:11
Суни Данаджъ

Второ издание на Международното изложение Sofia Art Fair ще се проведе през есента

София ще се превърне в сцена на въображението – от 2 до 5 октомври 2025 г. , когато ще се проведе второто издание на  Sofia Art Fair , най-мащабното събитие за съвременно изкуство в България, този път под знака на  IMAGINE . Това не е просто мото, а покана: към артистите – да преосмислят езика на бъдещето, към галериите – да разширят..

публикувано на 21.07.25 в 12:28