Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие, което разкрива автентичната красота на Виетнам – малки занаятчийски селища, традиции и култура, далеч от утъпканите пътеки на масовия туризъм.
"Излизаш от 20 градуса в самолета и отиваш на 30 градуса и веднага целия започваш да лепнеш. Преминавайки през цветния им уличен живот: във Виетнам 90 милиона моцотциклета ежедневно се движат по пътищата", разказва фотографът за културния шок, който преживяват първоначално българите, които се потапят в "цветовете и традициите" на азиатската страна. Той допълва, че докато се подготвя за пътуването си, решава да потърси в мрежата най-странните храни, които се ядат в тази страна. Намира скакалци, скорпиони, дори живи червеи, но приключенецът в него се обажда и той е решен да опита всички вкусове.
"Трябваше да отидем до оризовите полета, които всъщност са оризови тераси и то на стотици метри височина. Пътят до там е няколко километра, но е с голяма денивелация и виетнамците предлагат като услуга да те закарат с моторче. И едни малки слаби женички с тези моторчета, качваш се зад тях и ти усещаш как моторчето буквално ляга на земята", разказва Радослав за емоционалното си преживяване по тесните и стръмни пътища към оризовите тераси.
По време на презентацията ще бъдат представени селища, пазещи вековни традиции: производство на соев сос, плетене на риболовни капани от бамбук и майсторство в изработването на традиционни конусовидни шапки, както и впечатляващи кадри от рибарския град Куй Нон, където по изгрев стотици лодки се връщат с тонове улов, а местните хора продължават древните си занаяти.
"Най-любимата ми фотография е с моята съпруга, която успях да заснема точно в тези тамянови пръчици. Самите снопове от тези ярко червени клечици са подредени много интересно. Образуват се супер готини диагонали. Успях да заснема с дрон точно такъв кадър", разказва за любимата си снимка от пътешествието Радослав.
На откриването на изложбата "Виетнам - цветове и традиции" символично ще бъде връчена наградата на град София за Kултура в област „Художествена фотография“ на Радослав Свирецов от Юрий Трейман, учредител на Кино-фото клуб Бистрица.
Повече за изложбата и пътешествието на фотографа чуйте в звуковия файл.
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..