Българският фермерски съюз, който е член на европейската организация COPA-COGECA, подкрепя исканията за повече възможности за европейските фермери и справедливи политики за всички страни-членки.
Основните опасения на Българския фермерски съюз са, че когато се взимат под внимание споразуменията с Меркосур, в тях не участват браншовите организации, каза пред Радио София Георги Стоянов - председател на БФС.
"Не се взимат под внимание спецификите, начина на работа, това, което произвеждаме и не се взимат под внимание трудностите, пред които сме изправени. Ние живеем в една динамична среда, с видоизменящ се климат и в същия момент опитвайки се да оцеляваме, да работим и да сме конкурентноспособни, се налага ново споразумение за свободна търговия, в което ние сме в неравностойно положение", посочи Стоянов.
Според Българския фермерски съюз, разрешаването на внос от Меркосур, с по-ниски стандарти за устойчивост и качество, ощетява фермерите в Европа. Те настояват за необходимост от политика, която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори.
По думите на Георги Стоянов в говеждо месо, внесено от Бразилия, например, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка.
"Не може да се инвестира с години, да създадеш едно пазарно ориентирано стопанство, което да бъде на топ ниво, гарантирайки безопасността на произвежданата продукция и същевременно да допуснеш на европейския пазар страни, откъдето няма никаква гаранция за произведената храна. Говорим общо, без да ги разграничавам като животински или някакъв друг вид продукции", каза Георги Стоянов.
Не само българските браншови организации, но и европейските селскостопански организации, в последното си общо прессъобщение, призовават за спешна нужда от преразглеждане на споразумението между ЕС и Меркосур.
Писмото е подписано от повече от 50 организации членки на COPA-COGECA, сред които и Българския фермерски съюз.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..