В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави, от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата на Музея на изкуството в Meiji Jingu Gaien.
Темата тази година беше „Mirror” (Огледало), а българското участие носи името „Echo” („Ехо“), вдъхновено от легендата за Нарцис и нимфата Ехо.
Видеото изследва двойствената природа на идентичността чрез нетрадиционна комбинация от 3D мапинг и кинематография – рядко срещан подход в мапинга. Екипът снима видеото в специализирано студио за подводни снимки, в огромен аквариум, където главно действащо лице е акробатичната танцьорка София Христова.
Често срещани подходи, като AI халюцинации и ефекти са елиминирани и се разчита изцяло на суровото движение на тялото под вода, театралните заложби на главната героиня и доброто кинематографско заснемане, дело на оператора Росен Савков. Впоследствие материалът се обработва и налага върху сградата на Музея и се добавят се 3D анимациите, които да завършат творбата.
Кадрите са специално заснети в пропорциите на сградата и след обработка и 3D анимация, видеото се проектира върху сградата на Музея. Този подход отличава творбата на студиото от останалите участници. Режисьори са най-младите членове на екипа на Elektrick.me – Катрин Красимирова (26) и Христина Иванова (24). Специално създадената музика за творбата е дело на композиторa Давид Кокончев.
Повече за отличената творба чуйте в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..