Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

| Интервю
Проф. Преслав Наков
Снимка: Виктория Вучева

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation”.

Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез съвременните технологии на важни за обществото проблеми  в направленията цифрово здравеопазване, градове на бъдещето, интелигентно правителство и умна индустрия. Важен акцент по време на форума беше ролята на изкуствения интелект (ИИ) в откриването и борбата с дезинформацията, повишаването на медийната грамотност и насърчаването на по-безопасна онлайн среда.

  • Проф. Преслав Наков е познат като създателя на изкуствен интелект  – „ловец“ на фалшиви новини, при това преди още те да бъдат написани. Той е ръководител на катедра „Обработка на естествен език“ в университета за изкуствен интелект „Мохамед бин Зайед“ (MBZUAI) в ОАЕ – първият в света университет за ИИ. Световен лидер в областта на фалшивите новини и фактологията, той е част от основния екип, разработил Jais - най-добрият в света голям езиков модел с отворен код, ориентиран към арабския език, Nanda - най-добрия в света модел на хинди, и LLM360, първият наистина отворен голям езиков модел.

По време на участието си във форума проф. Преслав Наков акцентира върху предизвикателствата, свързани с фактологията на големите езикови модели  и борбата с дезинформацията и най-новите изследвания, върху които работи.

"Напоследък се занимавам с построяване на големи езикови модели и работя и в намаляването на халюцинациите – разказа ученият пред БНР-Радио София. – Фалшивите новини са тук. Ние имаме няколко системи, които са готови за новата ситуация с големите езикови модели. Един от е Opened Fact Check – средство за проверка на фактологичността на това, което е генерирал големият езиков модел и не само. Можем да вземем произволен текст, да го сложим, той се декомпозира на прости твърдения, които едно по едно се проверяват. Интересното всъщност е, че имаме и не само проверка, но и коригиране в случай, че твърдението не е вярно. Имаме и обяснение защо не е вярно, разполагаме с информацията, на базата, на която е взето това решение."

Проф. Наков изтъкна, че сред другите нови и важни проблеми е проверката дали даден текст е потенциално генериран от машина. Това засяга и образованието, и на науката, и други сфери.

Големите езикови модели имат огромно значение. Те могат да се обучават на много малко примери, включително без примери, обясни още специалистът.
В момента изследванията са насочени към различни аспекти, включително те да бъдат по-фактологични.

"На този етап изкуственият интелект не е на това ниво, което да ни плаши. Но трябва да вземем мерки така, че той да бъде сигурен. Това е нещо, за което трябва да се замислим от самото начало. Има много различни начини да се заобиколят тези защити, но това по някакъв начин е подобно на сигурността в киберпространството. По същия начин искаме да обезопасим тези големи езикови модели и системите, базирани на тях. Има много регулации, свързани с това", отбеляза още проф. Преслав Наков.

По думите му, науката в България отдавна е станала европейска и световна. Доказва го и екипът на GATE с работата си.

Чуйте цялото интервю на Катя Василева с учения.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28