През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България.
Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни специалности, така и с по-широка аудитория. Проектът под мотото „Китай - как и защо“ е иницииран от Посолството на Китайската народна република в България и се реализира със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду в чест на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.
Гости в предаването “Радиокафе“ бяха Антония Чиликова, координатор на проект и лектор на събитието.
Евелина Хайм, доктор и преподавател по китайски фолклор в Софийския университет в Катедрата по китаистика, посочи, че интересът й към широкия свят и към възможно най-далечното, най-трудното и най-голямото предизвикателство я подтикват да насочи търсенията си към китайския език и култура.
Дните на китайската култура дават реален шанс на българската аудитория и на студентите от тези над 10 университета в България да могат да добият реална представа за културата, историята, философията и традициите на Китай.
"Финансира се и се подкрепя от Министерство на търговията на Китай и професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду и не на последно място със специалната подкрепа и съдействие на Посолството на Китайската народна република у нас“, отбеляза Антония Чиликова и допълни, че подборът на лекторите е преминал в няколко стъпки, като в него са се включили и български китаисти – хора, които добре познават Китай, и те са имали думата да кажат, кои са интересните лектори за България, като това са експерти в предимно хуманитарни специалности.
През ноември у нас са пристигнали дванайсет международни гости, като много от тях успяха да вдъхновят със своите лекции и презентации българските си домакини както в университетите, така и в Столичната библиотека и в различните културно-информационни центрове.
Те ще разкрият произхода на китайската цивилизация, нейното развитие, духовност, характеристики на различните епохи и основни насоки от гледна точка на философията, историята, литературата, изкуството, китайската медицина и т. н.
В предаването “Радиокафе“ гостува още и доц. Джан Пън от Пекинския университет по икономика и бизнес. Неговата истинска страст е китайската традиционна култура и по специално т. нар. Пекинска опера, на която години наред доц. Джан посвещава живота си в изучаването, майсторенето и популяризирането на това изключително изкуство.
От 2019 година той води онлайн курс „Въведение в Пекинската опера“, който получава огромно внимание и е изключително добре приет в цял Китай, също така обикаля света с мисията да направи по-разбираемо изкуството на Пекинската опера. Бил е на посещение в Мичиганския университет и в местни училища, където е пожънал огромен успех, самият той изпълнител на емблематични роли от репертоара на Пекинската опера.
Гост бе и господин Чън Пин И - лектор в Китайската театрална академия. Той е музикант, който свири на традиционен инструмент Дзин Ху - струнен инструмент с две струни, с който се работи много в Пекинската опера. Чън Пин И, работи с повече от 30 актьори в Пекинската опера.
“Какво представлява Пекинската опера е въпрос, който се оказва доста труден. С едно кратко изречение да се предаде смисъла на нещо комплексно, наистина е голямо предизвикателство. Пекинската опера или Дзин Джи, е един от видовете музикална драма в Китай, т.е. нещо, на което човек трябва да може да се наслаждава.
Може да се каже, че този вид музикално и драматично изкуство има представителна стойност за китайската култура. В този вид музикален театър има повествования и елементи на пеене, които могат да бъдат сравнени с ариите в Западната опера. Има елементи, които доближават Дзин Джи и до танца, има и елементи, които могат да бъдат определени като чисто театрални с диалози, които не са изпявани“, обясни той.
„Тук искам да направя утговорката, че макар да споменах няколко различни изкуства, които познавате от собствената си култура, Дзин Джи не е нито едно от тях", обясни доц. Пън Джан.
“Моята основна работа е свързана с музиката в рамките на Пекинската опера, като всъщност музиката се възприема като един съпровод в рамките на представлнието. Моят дял е сравним с ролята на първа цигука в европейските оркестри. Основната музикална линия се определя от моя инструмент“, посочи Чън Пин И.
Пекинсктата опера ще бъде представена днес във Велико Търново от 17.30 часа.
Чуйте още интересни аспекти на Пекинската опера в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..