Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 декември

Паметен кът на Николай Хайтов откриват в Лесотехническия университет

Арх. Здравец Хайтов разказва за първата професия на своя баща

Писателят Николай Хайтов
Снимка: Архив

Тази година с редица инициативи  отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов.

Поредно интересно  събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния център на Лесотехническия университет (ЛТУ), където се открива паметен кът на писателя, който е и виден лесовъд, съобщиха от екипа на висшето училище

Повече по този повод пред Радио София разказа арх. Здравец Хайтов, син на писателя.

Здравец Хайтов"Предложението дойде от университета - да ознаменуваме 105-годишнината му и връзката на Хайтов с Лесотехническия институт – първата професия на баща ми е лесовъдската. Завършвайки образованието си като инженер-лесовъд, той започва и преминава в попрището на човек, свързан с гората и планината. Това беше в основата на идеята да се направи един кът, в който да се припомни тази част от неговия живот", посочи арх. Здравец Хайтов. 

Там ще се съхраняват главно снимки от личния архив на писателя от годините, прекарани на четири места в българската гора и планина. Началото  на неговата кариера като лесовъд започва в Горско стопанство "Персенк" в любимата Родопа планина.

Там в годините 1947-1948 той започва интересна строителна дейност, с която облагородява  и превръща горско стопанство "Персенк" в едно по-добро място за работа и съществуване, разказа още арх. Здравков.

Следва горското стопанство в Лисичево-Девински район, отново в Родопите, преди да бъде преместен в Рила планина, Сапарева баня, където работи през 1950-1952 година като директор на Горското стопанство.

По думите на  арх .Здравков тези периоди са онагледени с фото документация - негови, снимки на горските работници, от университета, като студенти и като стажуващ млад горски работник.

"Самият кът ще представлява едната част от тази документация с придружаващ я текст. На практика този период завършва през 1954 година, когато Николай Хайтов започва да се занимава с писане", разкри  Хайтов-син.

Всъщност, настоящият кът е продължение на  инициативата, реализирана преди 5 години но случай 100-годишнината на Хайтов, в село Хвойна.

"Там създадохме също един музеен кът, където стана и преименуването на Горско стопанство "Хвойна" в Горско стопанство “Акад. Николай Хайтов", обясни още арх. Здравец Хайтов.

Интересно е да се спомене едно от нещата, заради които той прекъсва кариерата си като горски. През1953 година отказва да изпълни нареждане "отгоре" – прикриване на незаконна сеч в горското стопанство на Сапарева баня. За неизпълнение на тази устна заповед, той бива отстранен от работа и набеден за незаконно раздадена паднала дървесна маса на селяните от района.

Всъщност, селяните от Сапарева баня се обявяват в защита на своя горски при нарочно организирания "другарски съд" в онези години, разказа още Здравец Хайтов.

В по-късно време, по повод този случай писателят пише: "Чудно нещо е човешката доблест, аз имах удоволствието да я позная чрез селяните от Сапарево и Сапарева баня".

Чуйте още в интервюто на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30