Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов - председател на ДКСБТ:

Пазарът е стабилен, резки движения по празниците в цените на храните не се очакват

Снимка: БГНЕС

Как се движат цените на основните хранителни продукти, има ли увеличение на стойността на малката потребителска кошница сега в сравнение с миналата година и очакват ли ни изненади в ценово отношение по време на празниците?

Разговор по темата в предаването “Ритъмът на столицата“ с Владимир Иванов – председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, според който, в момента се намираме в един възходящ тренд на ценовите изражения.

“Става въпрос за една възходяща крива – за два месеца има изменения в индекса с около две стотни, което означава с около два процента и това е тенденцията като цяло, тя е точно такава, каквато трябва да бъде през тези месеци на годината“, посочи той.

“Традиционно наблюдаваме, че към края на месец септември започва леко увеличаване на цените, до ценови пик се стига през февруари-март, след което има обратна тенденция към спад, на която най-ниските равнища се получават през юли и август“, допълни Иванов.

По думите на експерта в момента сме свидетели на стабилно нарастващ темп на цените, но с много малки проценти.

Тоест, индексът от 2,05 е стигнал до 2,1167, като на 23 януари тази година е бил 2,316. При основните хранителни продукти имаме почти равни линии, по-ниски равнища при сиренето и кашкавала с около два процента, маслото е продуктът, който сериозно се е увеличил – 12% над нивата от миналата година, а при олиото те са 11%. За сметка на това захарта е 19% надолу, спрямо нивата от миналата година, като общ баланс не се променя общата стойност, при определени продукти имаме завишаване на цените коментира той.

При плодовете и зеленчуците наблюдаваме тенденции, които също са нормални, които са свързани с климатичнни проявления или недостиг на определен продукт, отбеляза Владимир Иванов. Според него с наближаването на празниците има вероятност на определени места и магазини да се забележат търговци, които ще се опитат да извлекат максимум изгода от по-бурното пазаруване, но като цяло промяна на тенденцията няма да има.

“Но що се касае до управлението на цените на дребно, определено цените на някои продукти будят озадачение и ако маслото на едро е поскъпнало с около 12% не  е съвсем така при търговията на дребно – на определени места се наблюдава марж повече от 28 до 40%. Абсолютно неоправдано и тук е важна и ролята на потребителите, всички ние сме такива и затова нека много добре да се информираме – за цени на дребно и на едро, да не купуваме под емоции и ако търсим определените цени, ще можем да си направим по-ниска потребителска кошница в сравнение с миналата година“, изтъкна Иванов.

Той призова още да избираме и купуваме български продукти.

"Закупувайки едно българско мляко, след като се убедим, че суровината в него е българска, знаем, че нашите пари отиват при един български фермер, който ще може утре да се развие“.

До каква степен самите ние и нашето потребителско поведение може да повлияе на пазара, защо имаме усещането, че купуваме на все по-високи цени?

Чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50