Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов - председател на ДКСБТ:

Пазарът е стабилен, резки движения по празниците в цените на храните не се очакват

Снимка: БГНЕС

Как се движат цените на основните хранителни продукти, има ли увеличение на стойността на малката потребителска кошница сега в сравнение с миналата година и очакват ли ни изненади в ценово отношение по време на празниците?

Разговор по темата в предаването “Ритъмът на столицата“ с Владимир Иванов – председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, според който, в момента се намираме в един възходящ тренд на ценовите изражения.

“Става въпрос за една възходяща крива – за два месеца има изменения в индекса с около две стотни, което означава с около два процента и това е тенденцията като цяло, тя е точно такава, каквато трябва да бъде през тези месеци на годината“, посочи той.

“Традиционно наблюдаваме, че към края на месец септември започва леко увеличаване на цените, до ценови пик се стига през февруари-март, след което има обратна тенденция към спад, на която най-ниските равнища се получават през юли и август“, допълни Иванов.

По думите на експерта в момента сме свидетели на стабилно нарастващ темп на цените, но с много малки проценти.

Тоест, индексът от 2,05 е стигнал до 2,1167, като на 23 януари тази година е бил 2,316. При основните хранителни продукти имаме почти равни линии, по-ниски равнища при сиренето и кашкавала с около два процента, маслото е продуктът, който сериозно се е увеличил – 12% над нивата от миналата година, а при олиото те са 11%. За сметка на това захарта е 19% надолу, спрямо нивата от миналата година, като общ баланс не се променя общата стойност, при определени продукти имаме завишаване на цените коментира той.

При плодовете и зеленчуците наблюдаваме тенденции, които също са нормални, които са свързани с климатичнни проявления или недостиг на определен продукт, отбеляза Владимир Иванов. Според него с наближаването на празниците има вероятност на определени места и магазини да се забележат търговци, които ще се опитат да извлекат максимум изгода от по-бурното пазаруване, но като цяло промяна на тенденцията няма да има.

“Но що се касае до управлението на цените на дребно, определено цените на някои продукти будят озадачение и ако маслото на едро е поскъпнало с около 12% не  е съвсем така при търговията на дребно – на определени места се наблюдава марж повече от 28 до 40%. Абсолютно неоправдано и тук е важна и ролята на потребителите, всички ние сме такива и затова нека много добре да се информираме – за цени на дребно и на едро, да не купуваме под емоции и ако търсим определените цени, ще можем да си направим по-ниска потребителска кошница в сравнение с миналата година“, изтъкна Иванов.

Той призова още да избираме и купуваме български продукти.

"Закупувайки едно българско мляко, след като се убедим, че суровината в него е българска, знаем, че нашите пари отиват при един български фермер, който ще може утре да се развие“.

До каква степен самите ние и нашето потребителско поведение може да повлияе на пазара, защо имаме усещането, че купуваме на все по-високи цени?

Чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19