Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво да внимаваме, когато се подготвяме за сериозен ремонт

Кои жилища се ремонтират по-лесно - новото строителство, което има нужда от довършителни работи или старите апартаменти, които в много  случаи имат нужда от подмяна на ВиК и електрическите инсталации, но пък строителите казват, че са по-качествено изградени отговорите на тези въпроси дава Иво Касев, собственик на строителна фирма, който беше в ефира на “Събуди се, София”.

“Винаги е по-добре да се ангажира фирма с ремонта, защото фирмата има наложени някакви правила. Има лице, което носи отговорност - предлага оферта, сключва договор, консултира и контролира целия процес”, казва Иво Кастрев, като прави уточнението, че майсторът не е фирма, той работи по различен начин и обикновено иска голям аванс в началото, а след това хората трябва да се съобразяват с него.

При работата с фирми не се процедира с предварителни аванси, а се плаща на реализиран етап от ремонта. “Моя е отговорността за материалите, за доставката, за заплатите на хората” казва той.

Според него, има неща от които може да се спестява и такива, при които това не е добра идея. Например, може да се спести от типа на настилката в жилището (могат да се потърсят по-евтини варианти), но не може да се пести от качеството на електрическите инсталациите или ВиК инсталациите.  

В момента среден клас ремонт на двустаен апартамент в София, заедно с купуването на среден клас мебели излиза около 65-70 хил. лв., смята Иво Касев и допълва, че при апартаментите в панелни блокове цената е по-висока, защото има допълнителни дейности. Като време изпълнението на един основен ремонт може да стане за около три месеца.

След като закупят новия си дом, хората обикновено не са подготвени за цената на довършителните работи по апартамента. “Винаги е хубаво да има сключен договор, защото ако има некачествена работа, могат да си потърсят правата”, предупреждава строителят.

За какво още да внимават новодомците преди ремонта - чуйте в разговора на Божидар Янев.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50