Страната ни е облагодетелствана с много възможности по отношение на възобновяемите енергийни източници, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България".
"Като тръгнем от това, че България е едно от най-добрите места за слънцегреене и възможностите за фотоволтаично производство на електроенергия, минем през вятър – високите планини, които имаме и съответно излаза на Черно море, който позволява офшорен вятър, минем през геотермалната възобновяема енергия, а защо не и ядрената, тъй като България е част от европейската и световната ядрена политика", посочи инж. Тодоров.
По думите му, в България едни от най-признатите възобновяеми енергийни източници са водноелектрическите централи и фотоволтаичните електроцентрали.
"При водноелектрическите централи имаме обем от вода, с който трябва да се съобразяваме. Предвид климатичните помени и засушаването, което виждаме в последните години в Европа и в България, това трябва да ни е сигнал, че трябва да пестим водата. Водата ще бъде следващият много ценен ресурс в световен мащаб", обясни д-р инж. Веселин Тодоров.
Той добави, че като съотношение водноелектрическите централи са много по-скъпи от фотоволтаичните електроцентрали.
"Като добавим сравнително постоянното слънцегреене и сравнително постоянните циклони и въздушни течения, и донякъде предвидими, като добавим и икономическата рентабилност на тези възобновяеми източници, особено на фотоволтаичните централи, то те са новият тренд, който през следващите няколко години ще взима все по-голям превес във възобновяемата енергия", каза инж. Тодоров.
Покривите на сградите са изключително подходящи за поставяне на фотоволтаични централи, добави той. Добре е да се започне първо с локално потребление, а ако има излишна енергия, тя да бъде пренесена в по-отдалечени точки. Според инж. Веселин Тодоров възобновяемата енергия задължително трябва да бъде интегрирана в новостроящите се сгради, което вече е практика в страни като Германия и Нидерландия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа..
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..