Срещаме се с българското семейство Стефан и Кръстина (Ети) и техните три деца, за да ни разкажат тяхното смайващо семейно приключение в Сицилия, където успяват да се установя, а впоследствие купуват дом…за 1 евро!
Най-напред взе думата малката Рая, а след нея, татко ѝ Стефан разказа:
"Всичко започна от една много случайна почивка в Сицилия. Бяхме аз, Кръстина и Зара, която тогава беше само на 2 месеца. На тази почивка ние буквално се влюбихме в Сицилия, накрая на почивката си харесахме имот, само и единствено с инвестиционна цел, нямахме намерение да се местим да живеем там толкова бързо. Но имотът ни позволи често да се връщаме в Сицилия – ремонтираме го, после го пуснахме под наем – и така в продължение на две години, през които видяхме, че много неща от Сицилия са близки до България".
Той разкри, че хората там са му напомняли за хората в България през детските му години – отворени да помагат винаги, въпреки трудностите с езика.
"В началото, когато решихме да инвестираме в имот и всичките ремонти, които направихме по него, знаехме буквално "чао“ и “ариведерчи“, но това изобщо не попречи на хората да ни казват какви са стъпките и процедурите. Там всичко е доста уредено, въпреки че има бюрокрация", допълни мъжът.
Сицилианска кухня – любов от първата лъжица.
"В интерес на истината, изобщо не обичах готвени домати, не обичах и да готвя с доматен сос, това е най-голямото постижение в Сицилия с моята кухня и моя кулинарен репертоар. Започнах да готвя и да ям готвени домати, изключително вкусни са, а доматеният сос там е на едно друго ниво", сподели Ети.
Как децата приеха новината за преместването им в Италия?
Тео: "Бях учуден, защото не мислех, че ще се преместваме… Беше малко тъжно", но вече не, защото вече си има много италиански приятели.
"Тео от цялото наше семейство е най-смелият. Той единствен, независимо, че не знаеше италиански, успя да завърже приятелства, да играе с децата на съседите, беше първият, който се социализира", допълниха родителите.
В градчето, където се установява българското семейство, има около 14 хиляди жители, намира се в западната част на Острова в близост до Агридженто, по-малко туристическата част, в сравнение на областта около Катания.
По-голямата сестра на Рая, която разкри, че е останала тук, в България, където вече е свикнала, за да завърши образованието си. Въпреки това, тя често посещава семейството си в Сицилия и активно участва в семейните дейности.
"Много ни помагаше с ремонтите по нашата къща - когато я взехме, тя не беше годна за директно живеене. Тук става дума за къщата ни за едно евро. За наша радост тя беше такава, каквато я избрахме, в изцяло структурно добро състояние – нямаше какво да се ремонтира по стените, пода и покрива на къщата, но всичко вътре беше за тотален ремонт", разказват още родителите.
Какви са изискванията по програмата "Дом за 1 евро", дотират ли се купувачите с друг вид помощ и още интересни подробности, чуйте от разговора на Яна и Роман в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..