Срещаме се с българското семейство Стефан и Кръстина (Ети) и техните три деца, за да ни разкажат тяхното смайващо семейно приключение в Сицилия, където успяват да се установя, а впоследствие купуват дом…за 1 евро!
Най-напред взе думата малката Рая, а след нея, татко ѝ Стефан разказа:
"Всичко започна от една много случайна почивка в Сицилия. Бяхме аз, Кръстина и Зара, която тогава беше само на 2 месеца. На тази почивка ние буквално се влюбихме в Сицилия, накрая на почивката си харесахме имот, само и единствено с инвестиционна цел, нямахме намерение да се местим да живеем там толкова бързо. Но имотът ни позволи често да се връщаме в Сицилия – ремонтираме го, после го пуснахме под наем – и така в продължение на две години, през които видяхме, че много неща от Сицилия са близки до България".
Той разкри, че хората там са му напомняли за хората в България през детските му години – отворени да помагат винаги, въпреки трудностите с езика.
"В началото, когато решихме да инвестираме в имот и всичките ремонти, които направихме по него, знаехме буквално "чао“ и “ариведерчи“, но това изобщо не попречи на хората да ни казват какви са стъпките и процедурите. Там всичко е доста уредено, въпреки че има бюрокрация", допълни мъжът.
Сицилианска кухня – любов от първата лъжица.
"В интерес на истината, изобщо не обичах готвени домати, не обичах и да готвя с доматен сос, това е най-голямото постижение в Сицилия с моята кухня и моя кулинарен репертоар. Започнах да готвя и да ям готвени домати, изключително вкусни са, а доматеният сос там е на едно друго ниво", сподели Ети.
Как децата приеха новината за преместването им в Италия?
Тео: "Бях учуден, защото не мислех, че ще се преместваме… Беше малко тъжно", но вече не, защото вече си има много италиански приятели.
"Тео от цялото наше семейство е най-смелият. Той единствен, независимо, че не знаеше италиански, успя да завърже приятелства, да играе с децата на съседите, беше първият, който се социализира", допълниха родителите.
В градчето, където се установява българското семейство, има около 14 хиляди жители, намира се в западната част на Острова в близост до Агридженто, по-малко туристическата част, в сравнение на областта около Катания.
По-голямата сестра на Рая, която разкри, че е останала тук, в България, където вече е свикнала, за да завърши образованието си. Въпреки това, тя често посещава семейството си в Сицилия и активно участва в семейните дейности.
"Много ни помагаше с ремонтите по нашата къща - когато я взехме, тя не беше годна за директно живеене. Тук става дума за къщата ни за едно евро. За наша радост тя беше такава, каквато я избрахме, в изцяло структурно добро състояние – нямаше какво да се ремонтира по стените, пода и покрива на къщата, но всичко вътре беше за тотален ремонт", разказват още родителите.
Какви са изискванията по програмата "Дом за 1 евро", дотират ли се купувачите с друг вид помощ и още интересни подробности, чуйте от разговора на Яна и Роман в звуковия файл.
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..