Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как 5-членно българско семейство заживя в Дом за 1 евро

Там - в Сицилия, всичко е много уредено, въпреки че има бюрокрация, твърдят Кристина и Стефан Грибачеви

Снимка: Роман Михайлов

Срещаме се с българското семейство Стефан и Кръстина (Ети) и техните три деца, за да ни разкажат тяхното смайващо семейно приключение в Сицилия, където успяват да се установя, а впоследствие купуват дом…за 1 евро!

Най-напред взе думата малката Рая, а след нея, татко ѝ Стефан разказа:

"Всичко започна от една много случайна почивка в Сицилия. Бяхме аз, Кръстина и Зара, която тогава беше само на 2 месеца. На тази почивка ние буквално се влюбихме в Сицилия, накрая на почивката си харесахме имот, само и единствено  с инвестиционна цел, нямахме намерение да се местим да живеем там толкова бързо. Но имотът ни позволи често да се връщаме в Сицилия – ремонтираме го, после го пуснахме под наем – и така в продължение на две години, през които видяхме, че много неща от Сицилия са близки до България".

Той разкри, че хората там са му напомняли за хората в България през детските му години – отворени да помагат винаги, въпреки трудностите с езика.

"В началото, когато решихме да инвестираме в имот и всичките ремонти, които направихме по него, знаехме буквално "чао“ и “ариведерчи“, но това изобщо не попречи на хората да ни казват какви са стъпките и процедурите. Там всичко е доста уредено, въпреки че има бюрокрация", допълни мъжът.

Сицилианска кухня – любов от първата лъжица.

"В интерес на истината, изобщо не обичах готвени домати, не обичах и да готвя с доматен сос, това е най-голямото постижение в Сицилия с моята кухня и моя кулинарен репертоар. Започнах да готвя и да ям готвени домати, изключително вкусни са, а доматеният сос там е на едно друго ниво", сподели Ети.

Снимка: Личен архив на сем. Грибачеви
Снимка: Личен архив на сем. Грибачеви

Как децата приеха новината за преместването им в Италия?

Тео: "Бях учуден, защото не мислех, че ще се преместваме… Беше малко тъжно", но вече не, защото вече си има много италиански приятели.

"Тео от цялото наше семейство е най-смелият. Той единствен, независимо, че не знаеше италиански, успя да завърже приятелства, да играе с децата на съседите, беше първият, който се социализира",  допълниха родителите.

В градчето, където се установява българското семейство, има около 14 хиляди жители, намира се в западната част на Острова в близост до Агридженто, по-малко туристическата част, в сравнение на областта около Катания.

По-голямата сестра на Рая, която разкри, че е останала тук, в България, където вече е свикнала, за да завърши образованието си. Въпреки това, тя често посещава семейството си в Сицилия и активно участва в семейните дейности.

"Много ни помагаше с ремонтите по нашата къща - когато я взехме, тя не беше годна за директно живеене. Тук става дума за къщата ни за едно евро. За наша радост тя беше такава, каквато я избрахме, в изцяло структурно добро състояние – нямаше какво да се ремонтира по стените, пода и покрива на къщата, но всичко вътре беше за тотален ремонт", разказват още родителите.

Какви са изискванията по програмата "Дом за 1 евро", дотират ли се купувачите с друг вид помощ и още интересни подробности, чуйте от разговора на Яна и Роман в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57