Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници: Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста Агент 001, където превеждат технологични теми на човешки език. Тази за ИИ често се прокрадва в епизодите в последната година. Ентусиаст и оптимист за новите технологии и Даниел Ненчев (ДН), журналист и ръководител на отдела в БНР, който се е заел с отговорната задача да намери мястото на ИИ в най-старата електронна медия в България:
Подбрани цитати от събеседниците:
„Аз съм против ИИ (ДН) – аз съм оптимист, но и реалист (НТ). Не си давахме сметка доколко технологията променя обществото, човъркаха интериора ни и обърнаха обществото с хастара навън (НТ). Ние сме инста-мозъци и допаминови хамстери, желета. (ДН)
Голямата опасност е, че досега се бяхме хванали на кукичките на бисквитките и ако не се измъкнем от нулите и единиците, утре всички ще работим за Мъск (ДН).
С навлизането на генеративните модели, задачата им е да бъдат като хора. Преди 2 години Chat GPT бе като дете, после – като първокурсник, сега – като средно мотивиран докторант. (НТ)
Благодарение на работата ни с машините, имаме с 2 пункта паднало IQ. (ДН)
Страховете са обосновани – доминантен вид сме заради креативността и комуникативността, дали новата технология няма да ни надмине? (НТ)
Към ИИ трябва да имаме същото отношение като към ядрената бомба. Сега такава е заложена в душата на всеки един от нас. Ако нямаме рефлекс към нея, имаме голям проблем. (ДН)
Всяка индустрия трябва да се осмисли спрямо новата технология (НТ). Стратегически въпрос е да запазим професионалния подход. Технологиите са само инструмент на личното репортерско свидетелство. ИИ няма съвест. (ДН)
(ДН): Ако стихийно решим да експериментираме, е риск. Най-големият капитал е доверието – 90 години сме го печелили и за секунда можем да го загубим с ИИ. (конкретен пример – в звуковия файл, но без песента;)
Човек винаги трябва да запазва контрол и отговорност за крайния резултат. (НТ) Усещанията на всеки човек са различни, Шансът на БНР е да говори на всеки един отделно. (ДН)Алгоритмичният дрифт е фин баланс - ако не се харесваме на "глобалния редактор", не стигаме до хората, ако се харесаме, се превръщаме в тикток медия. (НТ) Да, но гласът на Димитър Талев вече е в тиктока на БНР. (ДН)
Прозрачност, доверие, но и лична свобода. Трябва да мечтаем за общество, което след 10 години не е потънало в пост-истината. (НТ) Радиото е инструмент за споделяне на чувства и емоции, но трябва да си отговорим на въпроса докъде искаме да стигнем. Да говорим, като се изслушваме, да се обичаме! (ДН)"
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..