Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев
Снимка: Радио София

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници: Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста Агент 001, където превеждат технологични теми на човешки език. Тази за ИИ често се прокрадва в епизодите в последната година. Ентусиаст и оптимист за новите технологии и Даниел Ненчев (ДН), журналист и ръководител на отдела в БНР, който се е заел с отговорната задача да намери мястото на ИИ в най-старата електронна медия в България:

Подбрани цитати от събеседниците:

„Аз съм против ИИ (ДН) – аз съм оптимист, но и реалист (НТ). Не си давахме сметка доколко технологията променя обществото, човъркаха интериора ни и обърнаха обществото с хастара навън (НТ). Ние сме инста-мозъци и допаминови хамстери, желета. (ДН)

Голямата опасност е, че досега се бяхме хванали на кукичките на бисквитките и ако не се измъкнем от нулите и единиците, утре всички ще работим за Мъск (ДН).

С навлизането на генеративните модели, задачата им е да бъдат като хора. Преди 2 години Chat GPT бе като дете, после – като първокурсник, сега – като средно мотивиран докторант. (НТ)

Благодарение на работата ни с машините, имаме с 2 пункта паднало IQ. (ДН)

Страховете са обосновани – доминантен вид сме заради креативността и комуникативността, дали новата технология няма да ни надмине? (НТ)

Към ИИ трябва да имаме същото отношение като към ядрената бомба. Сега такава е заложена в душата на всеки един от нас. Ако нямаме рефлекс към нея, имаме голям проблем. (ДН)

Всяка индустрия трябва да се осмисли спрямо новата технология (НТ). Стратегически въпрос е да запазим професионалния подход. Технологиите са само инструмент на личното репортерско свидетелство. ИИ няма съвест. (ДН)

(ДН): Ако стихийно решим да експериментираме, е риск. Най-големият капитал е доверието – 90 години сме го печелили и за секунда можем да го загубим с ИИ. (конкретен пример – в звуковия файл, но без песента;)

Човек винаги трябва да запазва контрол и отговорност за крайния резултат. (НТ) Усещанията на всеки човек са различни, Шансът на БНР е да говори на всеки един отделно. (ДН)

Алгоритмичният дрифт е фин баланс - ако не се харесваме на "глобалния редактор", не стигаме до хората, ако се харесаме, се превръщаме в тикток медия. (НТ) Да, но гласът на Димитър Талев вече е в тиктока на БНР. (ДН)

Прозрачност, доверие, но и лична свобода. Трябва да мечтаем за общество, което след 10 години не е потънало в пост-истината. (НТ) Радиото е инструмент за споделяне на чувства и емоции, но трябва да си отговорим на въпроса докъде искаме да стигнем. Да говорим, като се изслушваме, да се обичаме! (ДН)"

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48