Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от БАН:

Треторазрядни учени стоят зад провокациите за "шопска нация"

Българските учени разясниха казуса на специална пресконференция
Снимка: БГНЕС

Зачестилите опити за популяризиране на т. нар "шопска нация" и “шопски език“ в районите, в които традиционно живеят българи, както и Откритото писмо до президента Александър Вучич и чуждестранните посолства в Белград, от страна на 8 български културно-просветни сдружения от Западните покрайнини, мотивираха учени от Института за български език и Института за исторически изследвания да изложат своите становища.

Проф. Георги Николов от Македонския научен институт посочи, че стремежът да се измислят нови нации не е от вчера:
"Измислиците и манипулациите, които наблюдаваме, са на треторазрядни учени и съвсем не отразяват официалните позиции на институциите и по-специално научните институции като Сръбската академия на науките. Центровете на тези измислици са два в последните сто години - в Москва и в Белград."

Проф. Ана Кочева уточни, че не са смятали да отговарят на всички псевдонаучни твърдения, ако не са били стимулирани от сънародниците в Западните покрайнини. Според нея всички тези спекулации много охотно се приемат от медии там и предупреди че това може да бъде много опасно: "В момента шопският език се определя като нито български, нито сръбски, разбирайте хермафродит. Но тази практика за сътворение на нови езици, пък не дай Боже и нации, на Балканите, която ни е много добре позната".

Шопите имат свои етнографски белези, но отделянето на този жители не е ясно диференцирано дори етнографски, а още по-малко езиково, изтъкна проф. Лучия Антонова-Василева, директор на Института за български език. В северозападните български говори се съдържат много особености, които са общи и за българския, и за сръбския. Но те трябва да ни обединяват, а не да ни карат да се борим за остатъците от нашето наследство.

Доц. Ангел Джонев припомни, че през втората половина на 19-и век се появят тенденции шопите да се представят като нещо различно от българите, но са по-близко до сърбите.

В обобщение, учените от БАН настояват за по-ясна позиция от българска страна и предприемане на дипломатически стъпки към Сърбия в ограничаване на зачестилите опити за налагане на т.нар. “шопска нация” и “шопски език”.

Чуйте репортажа в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекарства в интернет: Медикаментите с рецепта могат да се продават единствено в аптеките!

Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..

публикувано на 28.05.25 в 16:25
Канина Крисалис (вдясно) с една от първите читателки

Канина Крисалис дебютира с романа си "Нектар"

Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..

публикувано на 28.05.25 в 15:26

Проектът "Джаз за деца" ще отбележи 15 години от създаването си

15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа  джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. -  През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..

публикувано на 28.05.25 в 14:20

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08
Язовир “Студена“

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена"

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..

публикувано на 28.05.25 в 12:18
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къщата музей "Христо Смирненски"

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..

публикувано на 28.05.25 в 12:04