Експонатите ще бъдат представени в изложбата „Българска археология“, която се организира традиционно от НАИМ-БАН по повод Деня на археолога - 14 февруари и представя най-доброто от предходния археологически сезон. Експозицията ще съдържа и предмети от още 19 български исторически и археологически музеи в страната.
За първи път находките от предстоящата изложба се показват предварително, каза пред Радио София доц. д-р Христо Попов - директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
Посетителите на изложбата могат да видят реставрираната глава на втората мраморна статуя от II в., открита от проф. д-р Людмил Вагалински миналия септември в античния канал на Хераклея Синтика и златен масивен начелник от конска сбруя с изображение на змия от гроба на тракийски владетел, открит от Даниела Агре край тополовградското село Капитан Петко Войвода, през август миналата година.
"18-а поред е тази "Българска археология“. Два са аргументите, заради които се спряхме на тези два обекта. Това са едни от най-знаковите и най-разпознаваемите находки от предходния сезон. Откритието на проф. Вагалински в Хераклея Синтика с двете статуи, едната от които се реставрира в момента при нас, другата, пак от наши специалисти, се реставрира на място. Откритието на Даниела Агре – тя и нейният екип продължават да проучват в района на Тунджа, Странджа, Сакар, по Южното Черноморие откриват много интересни обекти и поредният обект беше през миналата година, в землището село Капитан Петко Войвода – гробен комплекс от началото на II век пр.Хр.“, каза доц. Попов.
Изложбата ще бъде отворена за посетители от 15 февруари в централната зала на НАИМ.
Доц. д-р Христо Попов посочи, че в момента в музея работят 9 реставратори и изтъкна ролята на Националния археологически институт да помага по места на малките музеи.
Той постави и въпроса за промяна в модела на финансиране на теренните археологически проучвания.
"Не е като да не сме предупреждавали многократно през годините, нищо не се случва. Нашата добронамереност през миналата година, за съжаление, не срещна добри резултати. Годината беше много богата на сензационни открития, но уви, беше богата и на проблеми, които ескалираха. Това, което от години опитваме да обясним на представители на Министерството на културата е, че има сгрешеност в модела на финансиране. Той не трябва да е на парче за максимум месец, месец и половина в годината да имате възможност да работите по проектите, които се осигуряват и да е толкова усложнена системата, че да трябва да се отделят 7-8 месеца в годината, за да кандидатствате", обясни доц. д-р Христо Попов.
По думите му, все още не е отчетена дейността за 2023 г. Той изтъкна и проблема със системата на финансиране в бюджета на археологическите проучвания, на консервацията и реставрацията. Доц. д-р Христо Попов добави, че в бюджета за 2024 г. средствата за археологическите проучвания са вкарани в капиталовите разходи.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: НАИМ-БАН и Радио София
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..