Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските археолози с находки на хиляди години, но в дългогодишна битка с институциите

Снимка: НАИМ-БАН

Националният археологически институт с музей при БАН преди дни представи находки от два емблематични български археологически обекта от Хераклея Синтика край местността Рупите и Могила 1 в землището на с. Капитан Петко Войвода, община Тополовград.

Експонатите ще бъдат представени в изложбата „Българска археология“, която се организира традиционно от НАИМ-БАН по повод Деня на археолога - 14 февруари и представя най-доброто от предходния археологически сезон. Експозицията ще съдържа и предмети от още 19 български исторически и археологически музеи в страната.

За първи път находките от предстоящата изложба се показват предварително, каза пред Радио София доц. д-р Христо Попов - директор на Националния археологически институт с музей при БАН.

Посетителите на изложбата могат да видят реставрираната глава на втората мраморна статуя от II в., открита от проф. д-р Людмил Вагалински миналия септември в античния канал на Хераклея Синтика и златен масивен начелник от конска сбруя с изображение на змия от гроба на тракийски владетел, открит от Даниела Агре край тополовградското село Капитан Петко Войвода, през август миналата година.

"18-а поред е тази "Българска археология“. Два са аргументите, заради които се спряхме на тези два обекта. Това са едни от най-знаковите и най-разпознаваемите находки от предходния сезон. Откритието на проф. Вагалински в Хераклея Синтика с двете статуи, едната от които се реставрира в момента при нас, другата, пак от наши специалисти, се реставрира на място. Откритието на Даниела Агре – тя и нейният екип продължават да проучват в района на Тунджа, Странджа, Сакар, по Южното Черноморие откриват много интересни обекти и поредният обект беше през миналата година, в землището село Капитан Петко Войвода – гробен комплекс от началото на II век пр.Хр.“, каза доц. Попов.

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 15 февруари в централната зала на НАИМ.

Доц. д-р Христо Попов посочи, че в момента в музея работят 9 реставратори и изтъкна ролята на Националния археологически институт да помага по места на малките музеи.

Той постави и въпроса за промяна в модела на финансиране на теренните археологически проучвания.

"Не е като да не сме предупреждавали многократно през годините, нищо не се случва. Нашата добронамереност през миналата година, за съжаление, не срещна добри резултати. Годината беше много богата на сензационни открития, но уви, беше богата и на проблеми, които ескалираха. Това, което от години опитваме да обясним на представители на Министерството на културата е, че има сгрешеност в модела на финансиране. Той не трябва да е на парче за максимум месец, месец и половина в годината да имате възможност да работите по проектите, които се осигуряват и да е толкова усложнена системата, че да трябва да се отделят 7-8 месеца в годината, за да кандидатствате", обясни доц. д-р Христо Попов.

По думите му, все още не е отчетена дейността за 2023 г. Той изтъкна и проблема със системата на финансиране в бюджета на археологическите проучвания, на консервацията и реставрацията. Доц. д-р Христо Попов добави, че в бюджета за 2024 г. средствата за археологическите проучвания са вкарани в капиталовите разходи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: НАИМ-БАН и Радио София


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ настояха за "град на хората, не на колите"

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..

публикувано на 15.07.25 в 11:44