В сряда вечер местно време пътнически самолет идващ от Уичата, щата Канзас се сблъска с военен хеликоптер, който е бил на тренировъчна мисия. И двата летателни апарата са паднали в ледената вода на реката Потомак. Смята се, че няма оцелели и загиналите са 67 души.
Въздушното пространство в региона е едно от най-сложните за управление в страната. Има части, които са забранени за полети като пространството около летището Рейгън е едно от най-стриктно контролираните в света. Това е едно компактно, но много натоварено летище. Отделно се вижда постоянен трафик от хеликоптери – на полицията, на бреговата охрана, военни, хеликоптерът на президента.
Всеки, който е идвал в американската столица е забелязал сигурно този натоварен трафик от ниско летящи хеликоптери и кацащи/излитащи самолети. Като кошер е, както посочват много. И именно защото е като кошер има изградени мултиппластови системи за безопасност, но тези системи поради някаква причина не са проработили конкретно при ужасната катастрофа в този момент фокусът е насочен към това, какво се случило в контролната кула.
Отделно от няколко години в страната се говори за случаи, които са на косъм от катастрофи, включително и тук на летището Рейгън, когато пилоти прекратяват кацане или излитане в последния момент, за да избегнат сблъсък - случаи, които се сочат като предупреждения за надвиснали опасности. Само 24 часа преди тази катастрофа е имало подобна ситуация, когато друг самолет е трябвало да преустанови кацане, за да избегне сблъсък с хеликоптер.
Постепенно започва да се появява информация за предполагаемите жертви - сред тях деца - спортисти по фигурно пързаляне с мечта да достигнат до Олимпийските игри и родители, които са пътували с тях до американския шампионат по фигурно пързаляне в Уичата, откъдето злополучният полет излита. Сред загиналите също се смята, че има професор, адвокат и стюард, който е обичал пътуванията. На борда е имало както американски граждани, така и китайски, от Филипините, руснаци. Разследването продължава като първоначално заключение се очаква до месец.
Тръмп на пресконференция в Белия Дом влезе в ролята си, която се изисква от един държавен глава при големи трагедии. Той отправи съболезнования, говори за ужаса и се опита да утеши скърбящите. Тръмп направи това в началото, но след това при все че разследването е в първи стадий той отправи обвинения към хора и фактори. Тръмп бързо мина в режим политическа риторика с интерпретации на причините за трагедията в момент на разследвания взе още без заключение и в момент на скръб.
Тръмп вкара познат негов рефрен като обвини програми за разнообразяване работната среда, намекна че пилотът на хеликоптерът може да е виновен и обвини предшествениците си, че са защитавали политики, които насърчават разнообразието на работното място. Тръмп, без да прилага доказателства, заяви, че такива програми водят до спад в качеството на работата. След това запитан заяви, че не знае със сигурност дали политиките за разнообразие са изиграли фактор, но смята, че липсата на компетентност е.
Интерпретациите на Тръмп бяха остро критикувани от демократи и представители на предишната администрация. Лидерът на демократите в Сената Чук Шумър каза, че е едно интернет коментатори да бълват теории на конспирацията, но е съвсем друго „президентът на Съединените Щати, да пуска неоснователна спекулация в момент, в който телата се изваждат и семействата научават. Свива ти се стомаха.“ Бившият секретар по транспорта Пийт Бутиджидж каза „Отвратително е. Докато семействата скърбят, Тръмп трябва да ръководи, не да лъже.“ Сенаторът-демократ Крис Ван Холън нарече коментарите на Тръмп “гротески.”
По-късно на друга пресконференция официални лица от Националния борд по транспортна безопасност не отговориха директно на въпроси за коментарите на Тръмп, но бяха категорични, че е прекалено рано в разследването да се определи дали човешка или технична грешка е довела до сблъсъка.
Повече по тази и други актуални теми от седмицата в САЩ чуйте в звуковия файл.
Новата седмица започва с нови събеседници във "Форум“ – комуникаторът Гергана Костадинова и продуцентът Димитър Кръчмаров. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Разкол в управлението на столицата. "Спаси София“ се раздели с партньорите си от ПП-ДБ. Равносметката. - Антисистемните партии в парламента - Първите..
Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..
На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..