В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф, която записа световна титла в състезанието The Summit Championship, което се проведе преди седмица в Ню Йорк.
Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ.
"Все още преосмислям всичко, което ми се случи. Дори на моменти ми е трудно сама на себе си да кажа, че съм постигнала този връх. Миналата седмица се състезавах в най-голямото световно състезание по салса, бачата, кизомба, хасъл и други латиноамерикански танци и взех първото място в Професионална дивизия бачата."
The Summit Champpionship e най-голямото в света състезание, в което участват 1500 състезатели от 43 държави.
Има три дивизии – аматьорска, полупрофесионална и професионална. Ива Йорданова се е състезавала в професионална.
Също така има различни категории – солова, двойки, двойки от еднакъв пол, малки и големи отбори.
"Самата аз се състезавам в солова категория, нямам партньор и никога не съм имала. Това е интересен факт, защото много хора асоциират латиноамериканските танци с партньори в двойка", посочи тя.
В оспорваното състезание, тя е успяла да пребори силната конкуренция в категория Бачата 40+ Females Professional и заслужено спечели световното отличие за своя талант и професионално представяне.
С афрокубинската и афро-латинската култура се среща чрез свой приятел от Куба, когато е студентка в Ню Йорк.
"Първо започнах със салса. С бачата се занимавам отпреди 8-9 години. Някак по естествен път стана това преплитане между тях. Повечето фестивали, конгреси и уроци, на които ме канят да преподавам и да танцувам, са за бачата и повечето колеги в танцовата гилдия ме познават като “бачатера“ - това е официалният термин, въпреки че и до ден-днешен продължавам да танцувам и преподавам салса. Ако трябва да съм безкрайно откровена, тя е ритъмът на сърцето ми", разкри Ива Йорданова.
Защо “Генералисима“?
В латинотанцовата култура е много нормално голяма част от артистите да имат прякори, които получават от други техни колеги. Те до някаква степен се заслужават във времето. От една страна са свързани с артистичния имидж на танцьора, от друга - с характера му, с хореографиите, които той представя, обясни Ива Йорданова.
Своят прякор "La General“ тя получава от един от най-големите организатори на събития в Щатите, с когото работи в началото на артистичната си кариера.
“Когато преди 7 години основах танцовата си компания, много се чудех как да се казва тя“, коментира артистката. Получава съвет от свой приятел, също свързан с Куба, да сложи името "Las Generalisimas" като препратка към военното звание “генералисимос“, но в женски род, а също така и преплитането на думите “генерал“ и “беллисимас“, което означава “най-красивите“.
"Бях на 35 когато се състезавах за първи път на Световното. Тогава беше огромен успех, че се класирах на финалите в професионалната дивизия по салса. Бях първият професионален български артист влязъл там", разказа тя.
Чуйте разговора на Деси Попова с Ива Йорданова в звуковия файл.
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..