"Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.
В обществото ни имаше реални случаи, които в основата си съдържаха проблем, върху който не сме се замисляли навреме и не сме обръщали достатъчно внимание. Да, за това има нужда и от филми като "Терапията".
"Според мен, важното е, че в нашето кино има нужда и от жанрово разнообразие. Жанрово филмът е психологическа драма-трилър и така е заснет, че да не може да се асоциира с дадена държава, култура. И понеже темата е общочовешка и мястото на действието е такова, трудно е да го идентифицираш, не знаеш къде е - България или някъде другаде.
Сюжетът на филма проследява историята на психотерапевта Елисавета, която консултира художници в творчески блокаж. В своята групова терапия, тя събира хора, за които изкуството не е основно средство за препитание и търси причините, поради които артистите са се отказали от рисуването. Художниците са хора с богат вътрешен свят, който те изобразяват на платното, но това, което остава скрито, са техните вътрешни конфликти и драми, които ги спират.
Важният акцент, който поставят създателите на лентата е всеки човек минал по този труден път, да се освободи, да бъде себе си, да не се води от страховете си", посочи Абгарян. И допълни: Колкото и да си талантлив и да вярваш в себе си, в началото на своя творчески път, винаги ще имаш едно отхвърляне, ще правиш много грешки. Колкото по-рано осъзнаем това, толкова по-добре за нас."
Изпълнителят на главната роля (Оливър), актьорът Севар Иванов се присъедини към разговора, с включване по телефона:
"Беше много приятно приключение. Всяка роля се разглежда като едно предизвикателство от всеки актьор, за да види какво може – до каква степен може да бръкне навътре в душата си, за да изкара нужните характеристики на героя. Беше интересно. С голяма част от екипа се познаваме преди "Терапията", снимали сме заедно друг късометражен филм. В такъв случай е много по-лесно да се отпуснеш и някак си да се довериш в ръцете на режисьора. Оливър Сандърс, героят ми, като всеки един артист има своите съмнения, страхове, а в същото време иска да продължава да твори, поставя изкуството на първо място винаги.
Имаме допирни точки с него, но за щастие аз като човек нямам тези негови ограничения. До такава степен страховете са го блокирали, че даже това да води както до самонараняване, така и до нараняваме хората около него. Беше интересно за мен да видя доколко се припокриват в този случай характерите ни."
Той уточни, че картините, които във филма се представят като на Оливър Сандърс не са нарисувани от него, а от професионален художник, може би от Великобритания.
Филмът "Терапията" вече е селектиран на няколко международни участия и фестивали. В края на месец февруари ще бъде показан в САЩ.
Гледайте филма по законния достоен начин, защото това са 5 години неистов труд, гледайте го, защото е различен, защото темите, които засяга са важни, призова Розалия Абгарян.
Чуйте звуковия файл за още подробности.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..