Елица Петкова е режисьор на куклени спектакли. Тя за пореден път е номинирана, вече с четвърта номинация, за наградите “Икар“ 2025 година, в категория “Индивидуално постижение в кукления театър“, както и Ива Гикова и Ивайло Николов за куклите, сценографията и Пламен Петков за музиката на представлението “Небивалици с букви“ на Столичния куклен театър, по книгата на Цвета Брестничка “Небивалици с буквите от А до Я“.
В представлението участват актьорите Ана-Мария Лалова, Надежда Георгиева, Стефан Димитров и Стоян Дойчев.
Композиторът Пламен Петков неведнъж е работил съвместно със съпругата си Елица. Самият той също е номиниран с първа номинация за цели три представления в наградите “Икар“ 2025.
Представленията са “Кентървилският призрак“ с режисьор Елица Петкова на ДКТ “Пловдив“, “Маншон, полуобувка и мъхеста брада“ – с режисьор Йордан Динков, на МТ “Николай Бинев“ и "Небивалици с букви“ на Столичен куклен театър, на което отново режисьор е Елица Петкова.
Как се прави музиката в едно представление, без да си го гледал?
"Обикновено започвам в налото на ниво текст с някакви идеи, които ми идват, а след това по време на репетицията, вглеждам се в действието по време на репетициите, дали музиката за представлението е удачна, ако да, вървим в тази посока", разкри композиторът.
Не е лесен този процес на претворяване, ако музиката се окаже неудачна, допълни той.
Съвместната работа с Елица пък ражда иновативни подходи - как се озвучава представление на принципа на анимацията, за което тя разказа по време на разговора.
“Всичките ми представления от 2013 година насам са направени заедно с Пламен“, усмихва се тя.
На 17 февруари двамата започват репетиции по пиесата “В лунната стая“ по книгата на Валери Петров.
“Доста спорим, но споровете са градивни и винаги намираме трети вариант. Като цяло, доста се забавляваме с това, което правим“, увери артистичното семейство. Към музиката има интерес и малкият им син.
Откъде черпят вдъхновение и как се ражда магията на един спектакъл, чуйте в разговора на Деси Попова.
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
Теодосий Спасов и Иван Шопов ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion" ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..