Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“, която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година.
В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова, за да разкаже повече.
“Този разказ е изключително важен днес, особено за младите хора. Всички трябва да помним това, което монарсите са направили за науката и културата през първата половина на 20 век. Цар Фердинанд и Цар Борис са направили много за Академията и то в едни особено трудни моменти за нея“, посочи тя.
Може ли да се направи аналогия на отношението на държавата към изкуството и културата днес и в онова време?
"Мисля, че днес държавата много повече се грижи за тези институции, защото в началото, когато се е появявало Държавното рисувално училище, още при направата на законопроекта му, то е имало много противници. С направата на този законопроект се ангажира лично министъра на Народното просвещение, големият Константин Величков. Първите 10 години от съществуването на Рисувалното училище са били много трудни. Дори опозиционерите са скандирали: “Долу, авантюристите, нямаме нужда от рушеглавци!“, анализира кураторът.
Първият директор на училището Иван Мърквичка разказва, че “много мъчнотии“ е имало училището тогава.
“Рушеглавци“ са наричали всички художници и най-вероятно са визирали самия него, с неговата “мойсеева“ брада, допълни д-р Милена Балчева-Божкова. По думите й, Мърквичка не винаги е срещал приемственост и разбиране от страна на Министерството на народното просвещение, затова подкрепата на Царя и на княза, които избавят училището от затваряне и трансформиране е била изключително важна, коментира Милена Балчева-Божкова.
“В периода между двете световни войни, то се превръща в утвърдена културна институция и никой от народните представители не си позволява да говори за неговото затваряне или за неговата излишност. Днес Академията е една от най-утвърдените културни институции. Тя никога не е била само образователна, а и културна, има своето финансиране, утвърдила се е на културната карта на България“, посочи още тя.
Когато се връщаме толкова време назад, няма как да се сърдим на първите държавници, за които по-важно е било икономическото благополучие на държавата, поясни кураторът.
Тя отбеляза, че настоящата изложба е организирана под патронажа на Техни величества Симеон Втори и царица Маргарита. Предстои и издаването на каталог, който ще бъде още по-пълен като фактология и произведения на изкуството, каза още д-р Милена Балчева-Божкова.
Как Българската корона е подкрепяла и оказвала подкрепа на Художествената академия през първите десетилетия от съществуването й, каква популярна и близка връзка е съществувала между царското семейство и институцията Художествена академия, как царят и неговите наследници развиват тази престижна и важна институция?
Чуйте разказа на д-р Милена Балчева-Божкова пред Даниел Ненчев, в звуковия файл.
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
Теодосий Спасов и Иван Шопов ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion" ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..