Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под надслов "Общото между изкуството и образованието"

Кинопрожекции и дискусии провокират софийски ученици към социална активност и ангажираност

Мина Маркова и Йордан Михайловски
Снимка: Десислава Попова

Киноизкуството се обединява около "Общото между изкуството и образованието" – една напълно безплатна инициатива, свързана с кинопрожекции и последващи дискусии с ученици в столични училища.

В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха актрисата Мина Маркова и режисьорът и сценарист Йордан Михайловски, които разказаха за съвместната им работа по този общ проект.

"Кино клуб" и е дъщерна инициатива под шапката на "Кинематограф".

Предвижда се да бъдат посетени ученици от 10. и 11. клас и в Час на класа да бъдат показани филми, които ще помогнат на учениците да бъдат социално ангажирани, да мислят за опазването на околната среда, теми от средата и бита, които би следвало да ги вълнуват – "Социална ангажираност", "Социален живот" или "Ментално здраве".

Подбраните филми са кратки, често пъти анимирани, което дава възможност да бъдат широко интерпретирани, за да може голяма част от класа да се припознае в това което се случва, посочи Йордан Михайловски.

В получилата се дискусия задаваме въпроси, уточни още той.

"Заради отворения диалог, който водим, мисля, че учениците научават доста за това какво означава да участваш, да взимаш решения, да се аргументираш, да изслушваш – те развиват умения и отвъд конкретните теми, които засягаме", допълни Мина Маркова.

Посещението в дадено училище зависи от това дали то е въодушевено да ни приеме, каза още Йордан Михайловски.

Към момента инициативата се провежда само в София, но голямата цел е тя да се разрасне на национално ниво и да излезе от тази форма на проект и да стане част от образователната програма на училищата, споделят организаторите. Вече трета година проектът се финансира от Столичната община, а за тази година се радва и на допълнително финансиране от Министерството на младежта и спорта, но събитието за момента е със строго регионален характер, поясни режисьорът.

Актрисата Мина Маркова, която е част и от екипа на „Кинематограф“ разказа как за реализирането на идеята ги събира Юлиян Спасов, който също е правил кино клубове със свой колега и съмишленик.

Като част от инициативата "Кино клуб" има и детска работилница, която се води от Девина Василева и Мартин Кирилов, в техния модел те боравят с по-малки ученици – 3. и 4. клас, като заедно създават късометражен филм на дадена тема, върху която учениците пишат история, след което с помощта на хартия, памук и други материали, създават филм, снимайки и наслагвайки един след друг кадрите - така създават илюзията на движение, разкриха още Мина Маркова и Йордан Михайловски.

Още подробности за съвместната им работа чуйте в разговора на Крис и Деси в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34