Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Без причина" - за пътуването, което маркира миговете в живота

Заливът Ха Лонг във Виетнам
Снимка: Емил Данаилов

Галериите от улица "Цар Самуил" имат сдружение, наречено "Посока Самуил". Имат си и традиция - всеки последен четвъртък от месеца работят с удължено работно време и предлагат нещо допълнително към показаните изложби. Този четвъртък допълнителното към изложбата в галерия "Контраст" ще бъде Емил Данаилов, чиято фотоизложба "Без причина" е наредена там.

Човек или се ражда със страст към пътуването, или не, казва фотографът-пътешественик. “Ние сме от поколението, което не можеше да пътува, нямахме право и пътувахме повече с географски атласи и с предаването “Атлас” на Симеон Идакиев и с неговия предшественик. Така сме се запалили - с книгите и въображението, което се разпалва от тези книги и разказите за чужди пътешествия”, казва Емил Данаилов.Фотографът Емил Данаилов

Като се върне назад в спомените си, Емил Данаилов разказва, че първото му сериозно пътешествие е било с родителите му на Витоша, “защото за едно малко дете да отиде на Витоша е пътешествие по-голямо от това сега да отидем на другия край на света”.

Иначе, пътуването, което изумително променя живота му, е когато отива за повече време в далечния полуостров Индокитай. “В една чужда култура, чужда раса, чужд климат. Беше толкова хубаво, че се влюбих в това място и след това още много пъти съм пътувал из полуостров Индокитай. Той е моята слабост”.

По думите му там се е развивала една цивилизация, която е равностойна на европейската, а освен това и всичко е различно. “Това е квинтесенция на екзотиката за нас”, категоричен е той.

Въпреки че хората са различни поради манталитета им, има основни неща, по които си приличат. “Аз обичам да спекулирам, че десетте божи заповеди са универсални и се изповядват като ценност навсякъде по света, така че в това отношение хората много си приличат. В същото време будизмът, който там се изповядва не само като религия, но и като философия, дава отпечатък върху световъзприемането на тези хора и изобщо на начина, по който се държат със себе си, с околните и със света. Тасили н’Аджер - скалисто плато в самото сърце на Сахара

“Като човек, който страшно обича да снима хора, за мен там е рай, защото те са спокойни, приветливи и дружелюбни хора, и ако случайно някой не иска да бъде сниман, няма да се стигне до разправия, а по човешки ще се разберете”, казва пътешественикът.

В Индокитай той е очарован от религиозния комплекс Ангкор Ват, храмовете Баган в Мианмар. Любим му е също северен Лаос, където се извисяват красивите планини по поречието на река Меконг и старата столица Луанг Прабанг. Харесват му също и Тайланд, с интересната си столица Банкок, който е град на контрастите.

Изложбата в галерия "Контраст" ще бъде само от пейзажи от различни точки на света. Няма тема и затова се казва “Без причина”. Избрани са 24 фотографии от Централна Азия, от планината Тяншан, Киргизстан, Африка с едно от най-любимите му места Тасили н’Аджер (скалисто плато в самото сърце на Сахара, където има огромно количество праисторически рисунки и петроглифи).Връх Матерхорн, Алпи

В изложбата ще има и фотографии от Исландия, от Алпите - Доломитите, както и разбира се, от България - от Рила.

Пътуването е част от живота, защото човек помни моментите, когато пътува много повече от другите моменти в живота си. Така пътуването маркира миговете “и затова на човек му се струва, че живее по-дълго, защото повече неща са му се случили”, допълва още той.   

Още за изложбата и пътешествията на Емил Данаилов в звуковия файл.     

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25