Човек или се ражда със страст към пътуването, или не, казва фотографът-пътешественик. “Ние сме от поколението, което не можеше да пътува, нямахме право и пътувахме повече с географски атласи и с предаването “Атлас” на Симеон Идакиев и с неговия предшественик. Така сме се запалили - с книгите и въображението, което се разпалва от тези книги и разказите за чужди пътешествия”, казва Емил Данаилов.
Като се върне назад в спомените си, Емил Данаилов разказва, че първото му сериозно пътешествие е било с родителите му на Витоша, “защото за едно малко дете да отиде на Витоша е пътешествие по-голямо от това сега да отидем на другия край на света”.
Иначе, пътуването, което изумително променя живота му, е когато отива за повече време в далечния полуостров Индокитай. “В една чужда култура, чужда раса, чужд климат. Беше толкова хубаво, че се влюбих в това място и след това още много пъти съм пътувал из полуостров Индокитай. Той е моята слабост”.
По думите му там се е развивала една цивилизация, която е равностойна на европейската, а освен това и всичко е различно. “Това е квинтесенция на екзотиката за нас”, категоричен е той.
Въпреки че хората са различни поради манталитета им, има основни неща, по които си приличат. “Аз обичам да спекулирам, че десетте божи заповеди са универсални и се изповядват като ценност навсякъде по света, така че в това отношение хората много си приличат. В същото време будизмът, който там се изповядва не само като религия, но и като философия, дава отпечатък върху световъзприемането на тези хора и изобщо на начина, по който се държат със себе си, с околните и със света.
“Като човек, който страшно обича да снима хора, за мен там е рай, защото те са спокойни, приветливи и дружелюбни хора, и ако случайно някой не иска да бъде сниман, няма да се стигне до разправия, а по човешки ще се разберете”, казва пътешественикът.
В Индокитай той е очарован от религиозния комплекс Ангкор Ват, храмовете Баган в Мианмар. Любим му е също северен Лаос, където се извисяват красивите планини по поречието на река Меконг и старата столица Луанг Прабанг. Харесват му също и Тайланд, с интересната си столица Банкок, който е град на контрастите.
Изложбата в галерия "Контраст" ще бъде само от пейзажи от различни точки на света. Няма тема и затова се казва “Без причина”. Избрани са 24 фотографии от Централна Азия, от планината Тяншан, Киргизстан, Африка с едно от най-любимите му места Тасили н’Аджер (скалисто плато в самото сърце на Сахара, където има огромно количество праисторически рисунки и петроглифи).
В изложбата ще има и фотографии от Исландия, от Алпите - Доломитите, както и разбира се, от България - от Рила.
Пътуването е част от живота, защото човек помни моментите, когато пътува много повече от другите моменти в живота си. Така пътуването маркира миговете “и затова на човек му се струва, че живее по-дълго, защото повече неща са му се случили”, допълва още той.
Още за изложбата и пътешествията на Емил Данаилов в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..