Журналистът и писател Георги Караманев, автор на "Дигитални истории", представи автобиографичната книга на Биил Гейтс – "Изходен код. Моето начало" пред слушателите на Радио София.
Кой е Бил Гейтс?
Специалист в областта на технологиите, бизнес лидер и филантроп. През 1975 година става съосновател на „Microsoft“, заедно с приятеля си от детинство Пол Алън. Днес е председател на Фондация “Гейтс“. Основател е на "Брейктру енерджи“, чиято цел за момента е да комерсиализира чистата енергия и другите технологии свързани с климата, а също на Terra Power – компания, инвестираща в разработването на новаторски ядрени технологии.
Според Караманев от гледна точка на това, че Бил Гейтс е “костелив орех“ в даването на интервюта и е доста трудно да бъде накаран да каже нещо интересно, да излезе от шаблона, да подходи по-разчупено, прави книгата доста интересна. Необичайна е снимката на корицата – Бил Гейтс като малко момче с паднали предни зъби.
"Едно абсолютно усмихнато момченце, което бихме могли да видим във всяка детска градина.
В книгата той разказва много истории от своето детство, например отношенията с баба му, как едно от най-големите предизвикателства пред него като хлапе е да я победи на карти, как в продължение на години се опитва и накрая успява да я победи", коментира Караманев.
По думите му, дали бабата е вдъхновила своя внук да започне да пише кодове, за да я победи на карти, е част от голямата картина, обрисувана в неговия разказ.
"Затова и голямата картина е по-интересна, а моята лична кауза е да разказвам дигитални истории за такива хора, защото те промениха живота на всички ни, по един или друг начин", посочи той.
По думите му, неслучайно Бил Гейтс е обрисуван с толкова легенди и не толкова симпатични стереотипи, като например с желанието си да ни чипира, но ние знаем твърде малко за този интересен човек, който промени живота на всеки, създавайки първата операционна система на първия по-масов компютър и редица други иновации. Но онези драматични години , когато се наливат основите на всичко това, са много интересни, защото днес се е развила технология, която може да е достъпна и са нужни късмет, упоритост и още много други неща, за да се озовеш на точното място.
В книгата "Изходен код. Моето начало" той избира да ни се представи в образа на симпатично малко момченце и тази гледна точка наистина е много интересна и много неочаквана, защото е пропита с истории. Още нещо, с което той сравнява работата си по първата информационна система е катеренето на планини, към което има слабост от детските си години. Като съвсем млад, Гейтс губи на-добрия си приятел, който загива по време на алпинизъм.
До момента Бил Гейтс има издадени няколко книги, но "Изходен код" е първата му автобиография – вече 70-годишен, той сяда за да ни разкаже какво се е случвало в живота му. В книгата се спира само на първите 23 години, обещава, че ще продължи своя разказ в следващи две, в които пък ще ни разкаже за истинската експанзия на „Microsoft“ и за днешните си виждания за живота, отбеляза Георги Караманев.
Чуйте разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..