Френският език традиционно се празнува по целия свят с различни инициативи, каза пред Радио София Клодия Калво - заместник-съветник по сътрудничеството и културната дейност и аташе по образователно сътрудничество. Преводът в ефир е на Здрава Стоева - отговорник комуникация и партньорства във Френския институт в България.
"Това е повод да празнуваме езика, включително и онлайн. Това е начин да покажем живота на френски език, да поставим на преден план богатството на франкофонията по целия свят, френския език, който ни обединява, но не само върху лингвистични аспекти на френския език, но и споделени ценности. Това са европейски ценности – за образованието, за правовата държава, за солидарност, демокрация, равенство, приобщаване, мир и диалог. Имаме огромна нужда сега от това в тези объркани времена“, обясни Клодия Калво.
Тя добави, че ключовият ден от месеца е 20 март, когато се отбелязва Международния ден на Франкофонията. Той се организира от Международната организация на Франкофонията, на която България е член от 1991 г. Организацията включва 88 държави-членки.
"През 2022 г. се говори за 321 милиона франкофони по света. Ново изследване показва, че 343 милиона са франкофоните по света. Хипотезата е, че те ще са 750 милиона души до 2050 г. Френският език е официален на 32 държави и правителства по света, и е петият най-говорим език в света, четвъртият най-популярен език в интернет. Френският е вторият най-преподаван език в света след английския“, посочи Клодия Калво.
По думите й, в края на 19 век, френският език е първият, чието преподаване е задължително във всички публични учебни заведения в България.
"Тя е първата държава от бившия Съветски блок, която става член на Международната организация на Франкофонията. В България има 16 училища с двуезиково обучение, от които 14 имат знак за качество за преподаване на френски език. Всъщност това е първата страна, пионер в преподаването на два езика – български и френски, с отварянето на първото двуезиково преподаване на френски език в Ловеч през 1950 г. Това е изключително за България и България изиграва една много важна роля в популяризирането на културното многообразие в рамките на бившия Съветски лагер и в този контекст тя е изключително свързана с Франкофонията“, изтъкна Клодия Калво.
Клодия Калво добави, че през март и април програмата за отбелязване на Франкофонията е изключително богата.
Предвидени са прожекции на филми на френски език, конкурси за песни, караоке, изложби, специална поредица "Кино за ученици“, литература, четене, творческо писане, детски театър, конференция. Част от програмата е и викторина "Grand Quiz de la francophonie“, дейности в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, с участието на параолимпиеца Димитри Паваде. Програмата вклчва и музикален спектакъл на трио "Оренда“, както и дейности, насърчаващи гражданското участие и ангажираността с опазването на планетата, тема на операцията "Dis-moi 10 mots 2025“, като например Европейската асамблея на гимназистите франкофони и „Fresque du climat“.
"Първото събитие е тази вечер – във Френския институт посрещаме Сергей Шикалов. Това е един писател от руско-беларуски произход, който пише на френски език. През април посрещаме много известен писател от Квебек – Ерик Шакур, за неговия първи роман, който вече е преведен на 16 езика, включително и на японски“, каза Клодия Калво.
Цялата програма можете да видите тук.
Тази година Френският институт отбелязва и 100 години от построяването на сградата й в София, на пл. "Славейков". Тя е открита на 14 февруари 1925 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..