Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Григоров - преподавател и член на УС на Българската асоциация по киберсигурност

Киберсигурност - все още нямаме достатъчно добре изградени инстинкти да се пазим дигитално

Снимка: nato.int

Засилването на дигитализацията по време на пандемията от Covid-19 дава отражение върху киберсигурността. Това каза пред Радио София Кирил Григоров – киберспециалист, преподавател и член на УС на Българската асоциация по киберсигурност.

"Има ръст на атаките на ежедневна база. Излизат нови и нови проблеми, свързани с киберсигурността, нови уязвимости. Живеем в една динамична среда по отношение на киберсигурността и тенденциите продължават да са такива, най-вероятно ще продължават да са такива и през следващите години“, обясни Григоров.

По думите му, по време на пандемията дигитализацията е изпреварила значително възможностите за защита.

"Киберсигурността е проблем на личността, персоналната киберсигурност, проблем е на бизнеса, на държавата, проблем е и на по-големи съюзи. Това е един глобален проблем. Когато говорим за личната киберсигурност, там ставаме жертва заради един основен проблем – нямаме все още достатъчно добре изградени инстинкти, така че да можем да се пазим дигитално“, посочи Кирил Григоров.

Той добави, че потребителите вече са добре запознати с фишинг имейлите. Схемите продължават, но хората по-трудно стават жертви. Все още обаче потребителите не обръщат достатъчно внимание на информацията, която споделят за себе си в социалните мрежи. Често отбелязвайки в публикации къде ходим, близките ни или рождени дати, хакерите могат само за няколко минути да разберат паролите ни.

"Част от паролите, особено на хората на средна и над средната възраст са името на внучето, рождената му дата, името на кучето, детето, близките хора. Това е информация, която е лесно достъпна от интернет и може да бъде събрана за 5 минути. Това, което би ни защитило в такава ситуация е да познаваме средата и рисковете в нея, и да внимаваме с информацията, която споделяме“, каза киберспециалистът.

Според него, в момента управляващите света не са толкова правителствата, колкото са корпорациите, които управляват данните и вниманието на хората.

Едни от най-честите потърпевши в интернет пространството са бизнесите, обясни Кирил Григоров.

"В над 95% от случаите става въпрос за пари. Бизнесите са хаквани, за да бъдат изнудвани за пари. Липсата на ангажираност на тема киберсигурност от тяхна гледна точка, много често ги поставя в позицията на жертва. Тук не говорим само за големи бизнеси и големи корпорации. Говорим и за бизнеси с няколко човека и те обикновено напускат базара след такъв тип инциденти", обясни Кирил Григоров.

По думите му, повечето хакери, които създават сериозни проблеми са на възраст между 15 и 20 години. Много често някой е хакнал дадена компания и продава само достъпа до нея. Купувайки достъпа, информацията се криптира, а собственикът бива изнудван за пари, каза киберекспертът.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо; "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00