Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книжното предизвикателство #ВДЪХНОВИТЕЛКИ се завърна с второ издание

Снимка: #ВДЪХНОВИТЕЛКИ

Книжното предизвикателство #ВДЪХНОВИТЕЛКИ се завърна с второ издание. В основата на предизвикателството са историите, свързани с живота и делата на едни от най-бележитите български поетеси, актриси и жени учени.

Инициативата продължава до 31 март като последователите на два букстаграм профила – the_bilingual_reader и _the.bookie.monster, имат възможност да разгадават загадки, да научават нови факти, да участват в томболи за награди и да получават улики, с които да откриват мистериозни книги из столицата.

Пред Радио София съорганизаторът и букстаграмър Теди Рафаилова обясни, че в предизвикателство #ВДЪХНОВИТЕЛКИ са включени забележителни жени, които по някакъв начин са променили живота ни.

"Те не са задължително само от едно направление, не са само писателки, не са само актриси или учени. Искахме да дадем светлина върху делото на много жени, които по някакъв начин са привлекли нашето внимание. Ние го обвързахме с книгите, защото и аз, и Викс сме книжни блогъри. Книгите са ни страст и начин, по който ние си общуваме. От предишни инициативи се бяхме научили, че хората в София много обичат да им поставяме загадки и да търсят скрити книги из града“, посочи Рафаилова.

Тя добави, че в първото предизвикателство през миналата година, в продължение на един месец, всеки ден са поставяли по една книга на различни места в София. Около 120 души са участвали в разгадаването на загадките онлайн и са успели да открият всички скрити книги, каза Теди Рафаилова.

"В София има много места, които са свързани с жени-вдъхновителки, но те не са много отбелязани. Все още нямаме паметник на жена. Тук-там имаме бюстове, тук-там имаме плаки, обикновено пред домовете. По някакъв начин, оставяйки книги, криейки ги на тези места, ние можем да разкажем и историите на тези жени. А жени-вдъхновителки, се оказа, че е имало не малко“, уточни Теди Рафаилова.

И тази година, веднъж седмично около места, свързани с бележити български жени, се появяват книги, които могат да бъдат открити от столичани, които следят уликите в профилите на организаторите.

"Днешната загадка, която сме пуснали, давам жокер за слушателите – тя е свързана с най-издаваната дама на българската литература, по отношение на исторически романи", каза букстаграмърката и добави, че всеки ден една загадка, свързана с любопитен факт за живота и делата на бележита жена, се появява в социалните им профилите. Освен нови знания, правилните отговори осигуряват и участие в томбола за мистериозна читателска кутия и други награди.

За всички, които имат желание да научат повече за вдъхновителки като Леда Милева, Екатерина Каравелова, Елисавета Карамихайлова, Адриана Будевска, Яна Язова, организаторите споделят всеки ден в Instagram интересни факти, истории и викторини.

Подробности за любимите книги на Теди Рафаилова и останалите инициативи, които организира, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00