През март Националният археологически музей представя MiMU- дигитална образователна игра за пробуждане на интереса към културни обекти със забавни посещения на българските музеи и галерии.
Весела Герчева от екипа, създал играта, обясни, че провокацията за нея идва от две места – първото е свързано децата и тяхното любопитство, което когато го виждаме в тях, винаги ни предизвиква да правим повече, поне в страхотния екип обединен около MiMU. Втората провокация за създаването на играта е свързана с музеите.
"България има изключително богато наследство, невероятни истории и съкровища, които понякога като че ли са по-трудно достъпни за деца, които имат по-малко търпение, но повече поглед от нас към дигиталните технологии. Създадохме MiMU, за да се опитаме да направим преживяванията в музеите интересни и провокативни и за децата и техните семейства", посочи Весела Герчева.
По думите ѝ, играта няма много сложен механизъм, насърчава децата да търсят и колекционират предмети, които са в музейните колекции, но за да го направят е нужно преди това да ги открият и да отговорят на загадки свързани с тях.
MiMU има и една провокативна част, в която молим децата да ни предложат предмети, които те виждат и които да включим в следващи издания. Това ги насърчава да виждат и да покажат и на нас музея по нов начин, разкри тя.
Според Герчева, през първия уикенд в музея се оказва, че играта е много ефектна за децата, “които ни отправиха сериозна препоръка да добавим повече предмети и да я направим по-дълга, защото е било интересно за тях да я играят. Тази обратна връзка ни изненада, но и зарадва, защото означава, че играта предизвиква емоция и те биха искали тази емоция да продължи по-дълго".
Решаващ фактор за реализирането на MiMU е подкрепата на Столичната община и стимула и сътрудничеството между няколко от музеите, чиито специалисти в съвместната им работа осигуряват ценна обратна връзка не само за научното съдържание на музеите, но и споделен опит и впечатления от богатите образователни програми, които правят за деца.
Екипът, работил по създаването на играта, включва изключително опитни гейм-дизайнери, както и деца и младежи.
Деца, които бяха до нас и ни връщаха обратна връзка в процеса на работа, насочваха ни да избегнем скучните неща и да се фокусираме върху интересните, разкри още Весела Герчева.
Чуйте разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..