Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 10 дни в Софийския университет заявления са подали над 1000 кандидат-студенти

Снимка: Ани Петрова

Светослав Петров е на 18 години. В близките месеци му предстои да завърши своето средно образование. Към момента е зрелостник в 125. средно училище „Боян Пенев“ в София с профил хуманитарни науки. Споделя, че мечтаната му висша специалност е право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

По думите му, един кандидат-студент трябва да знае какво точно иска да следва и да се въоръжи с голяма амбиция. И да вземе допълнителни часове и консултации по съответния предмет, по който ще държи изпит.
Той лично се е запознал с последните промени за кандидатстудентската кампания.

Пред БНР-Радио София той посочи, че в момента набляга най-много на българския език (и литература БЕЛ, английския и по история.

Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет започна преди 10 дни. Крайният срок е 31 март за първата сесия и 2 юни за втората кандидатстудентска сесия.

Първата изпитна сесия ще се състои на 6, 12 и 13 април, а втората - на 7, 8, 14, 15, 21 и 22 юни.

На заседание на Академичния съвет на Алма Матер бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2025 г., според които оценките от държавен зрелостен изпит ще бъдат признавани като конкурсни за кандидатстване в 122 от общо 124 бакалавърски програми.

Вече са подадени над 1000 заявления, съобщи пред БНР проф. Мадлен Данова, зам.-ректор по учебната дейност в университета.

Тя допълни, че няма генерални промени, но има нови специалности, например "Международна търговия и инвестиции" (на английски) и програми за учители по история и български, както и за подготовка на учители по японски и по китайски език.

Междувременно СУ "Св. Климент Охридски" бе класиран за първи път в четири области в тазгодишното издание на класацията QS World University Rankings by Subject. Постиженията на най-старото и най-голямо висше училище у нас му отреждат място сред най-добрите университети в световен мащаб, а изследователската му дейност е оценена като висока. Университетите се оценяват на базата на пет критерия: академична репутация, репутация сред работодателите, цитирания на публикация, H-фактор и международна изследователска мрежа.

За трета поредна година Алма Матер заема 51-100 място в специалността "Теология" в рамките на областта "Изкуства и хуманитарни науки".

Университетът подобрява позицията си в областта "Изкуства и хуманитарни науки" и заема 255 място.

В специалността "Физика и астрономия" в областта "Природни науки" българският вуз заема 601-675 място.

За първи път университетът е класиран в специалността "Компютърни науки" в областта "Инженеринг и компютърни науки" и заема 751-850 място.

Чуйте повече по темата:

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пъпушът носи много ползи през лятото

Пъпешът - идеалният плод за летните горещини

Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..

публикувано на 01.07.25 в 08:44

Фотоизложба показва София през очите на деца от социалните услуги

Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..

публикувано на 01.07.25 в 08:15

Посрещаме юлското утро с очакване за слънчев ден

През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 01.07.25 в 07:10
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56