Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Стаменов, управител на строителна фирма:

Новият лабораторен блок на българската Антарктическа база е изключително модерна сграда

10
Снимка: Веселин Стаменов
“Това ще е емоция, която ще ме държи през целия ми живот, не само през изминалите 10 дни, защото самото пътешествие и изкарване на Ледения континент, е нещо което човек помни за цял живот”, разказва Веселин Стаменов, управител на строителна фирма, която изгражда новия лабораторен блок на българската база на Антарктида.

Той попада там, след като печели обществена поръчка преди три години, след сериозна подготовка, тъй като изискванията са били много големи. Може да се каже, че тогава започва и подготовката за пътуването - с прецизно планиране и предвиждане на всичко, което впоследствие ще бъде необходимо, за да се закара на Ледения континент с българския кораб. 

Става дума за 180 тона строителни материали за първия сезон, когато започва изграждането на грубия строеж на новия лабораторен блок. Основно са пренесени стоманени носещи конструкции, термопанели за изграждане, покриви, фасади, външни дограми. Това става през миналата година, а през тази година са пренесени и извършени довършителни и инсталационни дейности.

“Необходимо е изключително прецизно планиране. Дори, за да сме сигурни, че всичко ще пасне, когато бъде закарано там на място, произведената вече стоманена конструкция - колони, греди, каквото можете да си представите, го закарахме до едно голямо хале и я сглобихме така, както би трябвало да изглежда на самото място. След това се разглоби, всичко се пакетира, стречова и се натовари директно на кораба за Антарктида. Така можехме да сме сигурни, че нещо не сме пропуснали ”, разказа Веселин Стаменов.

За обществената поръчка, която печели българската фирма, са кандидатствали и строителни фирми от Аржентина и Чили.

Новият лабораторен блок на българската Антарктическа база на остров Ливингстън, е изключително модерна сграда, която ще предостави много нови условия и помещения, в които могат да се реализират научните проекти. “Всяка година се прави изключително подробен подбор на научните проекти, които ще се изпълняват там. Това е идеята на това да имаме база - да се правят научни проекти”, допълва той.  

През изминалия сезон там са работили по 26 научни проекта, които са свързани с различни сфери на науката - от климатология, изучаване на местната флора и фауна, геология. От изминалия сезон, българската база е домакин и на учени от други държави, които нямат своя база и използват българската, за да развиват своите научни проекти. На базата ни са гостували учени от Гърция, Обединените арабски емирства, от Монтенегро.

За престоя си от две седмици на Ледения континент, Веселин Стаменов пътува близо месец и половина. “Пътят е нещо, което си заслужава, не само целта”, казва той - “защото се минава през много държави, през най-различни географски ширини. Когато тръгнеш от България, облечен за зима, минаваш през екватора, през Буенос Айрес, където е 35 градуса и влага от почти 100%, отново заминаваш на юг, където пристигаш на опашката на Южна Америка. Там е, да речем междинна температура - 10-15 градуса, но те посрещат ветрове. След това обличаш дебелите дрехи и се озоваваш на минус 2-3 градуса и ветровете на Антарктида. Виждаш толкова различни хора, различна архитектура, различна фауна и флора", разказва той.

Българският строител два пъти преминава през протокът Дрейк - най-бурното място на планетата.

“Преминаването през протокът Дрейк е нещо, което се помни цял живот”. По думите му, всичко, което е чувал и чел за преминаването през протока, е вярно. Безпроблемното преминаване на протока е между два и три дни, като за това време почти винаги се “закача” или началото на някоя морска бура, или края.

Чуйте целия разговор на Веселин Стаменов с Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектът "Джаз за деца" ще отбележи 15 години от създаването си

15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа  джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. -  През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..

публикувано на 28.05.25 в 14:20

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08
Язовир “Студена“

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена"

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..

публикувано на 28.05.25 в 12:18
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къщата музей "Христо Смирненски"

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..

публикувано на 28.05.25 в 12:04

Войните и кризите като повод за тревоги и дискусии

Четвъртото издание на форума "Градски неравенства" на Сдружение КОИ (Колектив за обществени интервенции) е посветено на милитаризацията и войните , които бушуват около нас: от продължаващия над година и половина геноцид в Газа, през перманентната война в Украйна, до нестихващата война срещу бедните в късния капитализъм. Конференцията..

публикувано на 28.05.25 в 11:54

Безплатни урологични прегледи в МБАЛ "Княгиня Клементина" през юни

Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..

публикувано на 28.05.25 в 09:58
Милица Мирчева като участник в маратона

Милица Мирчева: Софийският маратон е много важно събитие, моя лична кауза

Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..

публикувано на 28.05.25 в 09:45