Реалността звучи като виц, а абсурдът е просто ежедневие. Какво става, когато границите между двете се размиват?
Отговор на този сложен въпрос, засягащ нашата действителност всеки от нас може да открие – не лутайки се в неизвестността, а в нещо много близко и зримо - в творческото пространство “Досами“, където ни очаква изложбата, която става вестник! Ама…“Бива ли такова нещо“?
"Бива ли такова нещо" е най-новият проект на художничката Нона Куманова, който задълбава в ритуалите и знаците на ежедневието, фокусирайки се върху тяхното размиване, изкривяване и преосмисляне в съвременния контекст. В свят, изобилстващ от свобода и избор, всеки сам решава в какво да вярва и какви ритуали да следва.
Изложбата изследва общочовешките символи, но по-конкретно се насочва към локалните такива, които оформят нашата културна и социална среда – онези, които са се запазили, онези, които са се изродили, и новите, които се раждат. Тя проследява как традициите се смесват със съвременните навици, как едни обекти губят първоначалното си значение, а други придобиват нова, неочаквана тежест.
През визуални метафори и сюрреалистични препратки, творбите на Нона Куманова разкриват динамичния диалог между минало и настояще, между колективните символи и индивидуалния избор, между автентичното и конструираното.
Тази изложба е вид продължение на вече започнат диалог между художничката и публиката.
Ако предишната изложба "Можем ли да бъдем сериозни хора" търси размисъл върху архетипи и универсални символи, то "Бива ли такова нещо" се насочва по- конкретно, изследвайки как знаците на ежедневието се променят, губят или придобиват нов смисъл в нашият живот.
В “Бива ли такова нещо“ сензацията се превръща в художествен метод, а рисунките на художничката влизат в диалог с текстовете на Иван Врамин, които превеждат на думи тази експериментална хроника на съвременния абсурд.
Изложбата може да бъде видяна днес и утре в “Досами“. На 21 март при нейното закриване, от 19 часа ще бъде представен вестникът, като нейно вербално продължение.
В “Бива ли такова нещо“ вестникът не просто разказва, а преплита знаците на ежедневието с абсурда на времето, в което живеем.
В предаването “Добър вечер, София“ Нона Куманова и Иван Врамин разказаха повече.
"Темата и заглавието са подбрани и свързани с нашия български бит, в който живеем в момента. Много се старая, представяйки тези сюжети в рисунки, да не заемам някаква конкретна позиция, а просто като един страничен наблюдател, рисуващ сценограф, пресъздавам сюжетите, които наблюдавам. Разбира се, те са крайно преувеличени и дори отиващи към сюрреализъм“, разкри авторката Нона Куманова.
За картините обединени в думи, разказа писателят Иван Врамин, получил покана от Нона Куманова да се включи в нейната изложба.
Как се ражда вестникът – памфлет, като вербално продължение на експозицията, чуйте още в разговора на Яна Спиридонова и Деси Попова.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..