Протест след протест. Години наред. Причината – състоянието на жп надлеза в сърцето на село Гара Елин Пелин.
Разбити фуги и отточни решетки, пропаднали шахти, нарушено състояние на асфалтната повърхност – според протестиращи това са част от очевидните проблеми на мостовото съоръжение.
Работата на жп надлеза обаче е от ключово значение.
Пътят не просто свързва община Елин Пелин с магистрала "Тракия" и столицата, но и обслужва ежедневно тежкотоварен трафик – в региона има множеството логистични бази.
Валентин Киров е сред недоволстващите на мястото. Пази папка с кореспонденция с институциите от 15 години. Живее точно до релсите, обслужващи линията София-Бургас:
"Къщите ни се тресат. В хола си от вибрациите подскачам на фотьойла. Шумът и праховите частици са над нормата. Дори камъчета гълтаме."
Историята на жп надлеза в село Гара Елин Пелин започва през 80-те години на миналия век. По това време нуждата от мостово съоръжение над железопътните релси е свързана с високата промишленост в района. С помощта на надлеза е установена връзка между близките населени места, както и горната и долната част на селото. Мостовото съоръжение обаче е със статут на временна част от пътната инфраструктура, а срокът му на годност е 20 години.
От 2016 г. жп надлезът обслужва тежкотоварни автомобили, а трафикът е в пъти повече от предвиденото за възможностите на моста.
В същата година се извършва основен ремонт на съоръжението, което на този етап е с изтекъл срок на изправност и е животозастрашаващ предвид състоянието му и трафика.
Според протестиращи обаче не дълго след скъпия ремонт на моста проблеми отново започнали да се появяват.
Дни преди протеста, на мостовото съоръжение се случва и пътно-транспортно произшествие. Пропадащи отточни фуги и шахта образуват опасна неравност на пътното платно. Поставен е временен светофар в двете посоки, за да се заобикаля безопасно създалата се неравност. Светофарът обаче показва един и същ светлинен сигнал и в двете посоки. Дни по-късно е сменен с конуси, ограждащи опасността. Въпреки това ситуацията на мястото се оказва повод за сблъсък между автомобили.
Жп надлезът е собственост на Агенция пътна инфраструктура (АПИ) и Община Елин Пелин няма право да извършва намеси по отношение на състоянието на моста.
Припомняме, че по време на миналогодишни протести екип на БНР-Радио София се свърза с АПИ, откъдето получихме отговор, че предстоят козметични ремонти и "състоянието на съоръжението ежедневно се наблюдава от експерти на Областното пътно управление София".
Община Елен Пелин от своя страна има създаден проект за околовръстно трасе, за което обаче се изисква финансиране, непосилно за бюджета на района. Така жителите остават в капана на постоянните аварийни намеси на моста и тежкотоварния трафик, обслужващ логистичните бази.
На протеста вчера не присъства представител на АПИ.
Не е ясно дали протести се очакват и тази седмица. В случай на такива движението бива отбивано с намесата на органи на реда.
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..