Асоциация „Култура и книжовност“ подготвя силно представяне на българската детска книга и илюстрация на световния форум.
“Болоня е впечатляващ форум в този момент през годината. Всяка пролет се събират от цял свят професионалисти в областта на детската литература - издатели, преводачи, художници, автори, печатарската индустрия, медии. Това е един огромен по своите мащаби форум”, казва Венка Рагина, председател на Асоциация "Култура и книжовност".
Панаирният град се състои от шест големи зали, а цялото събитие прелива и в града, където има изложби и различни тематични събития по улиците, книжарниците, библиотеките. Градът заживява с детската литература. Има над 400 събития и над 40 изложби. Самото събитие е грандиозно, защото се събират над 1500 изложители от над 100 страни. Всяка година участват и представители на малки страни и има гост-страна, която получава почетно място и може да представи своята продукция и постижения в тази област.
Страната ни се включва във впечатляващия панаир за трети път под организацията на Асоциация "Култура и книжовност" иначе през годините и друг път сме имали спорадични участия. Политиката на асоциацията е да бъде показано най-доброто от изданията за деца на български език, а не всичко, което е излязло на книжния пазар.
“Смятам, че така ще направим по-голямо впечатление и ще привлечем погледа на професионалната публика”, казва Венка Рагина.Подборът за представянето на страната ни става чрез независимо жури, което тази година е представено то Вал Стоева, като представител на Фондация “Детски книги”, Антон Стайков, като представител на художествената общност и Ана Хаджимишева като представител на бизнеса. Фокусът на българското представяне на биеналето е върху изложбата “Подир думите”, която ще покаже 19 български илюстратори.
“Изложбата е представена не само от изявени творци, доказали във времето своя талант, нои на млади творци, които тепърва ще извървят своето творческо развитие. Постарахме се изложбата да бъде различна, интересна и достатъчно значима”, допълва Венка Рагина.
Тази година съсредоточаваме вниманието си върху процеса на създаването на илюстрацията. Това се прави за първи път въобще. За първи път се прави изложба на български илюстрации.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..