Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската илюстрация е във фокуса на най-голямото книжно изложение за детска литература

С „Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги“ промотираме лицето на съвременната ни илюстрация на 62. Международен панаир на детската книга в Болоня. Изложбата е част от националното представяне на България, организирано от Асоциация „Култура и книжовност“. Официалното ѝ откриване е на 31.03.2025 г. на павилиона Bulgarian Books for Kids, когато започва и световният книжен форум.

Асоциация „Култура и книжовност“ подготвя силно представяне на българската детска книга и илюстрация на световния форум.

“Болоня е впечатляващ форум в този момент през годината. Всяка пролет се събират от цял свят професионалисти в областта на детската литература - издатели, преводачи, художници, автори, печатарската индустрия, медии. Това е един огромен по своите мащаби форум”, казва Венка Рагина, председател на Асоциация "Култура и книжовност".

Панаирният град се състои от шест големи зали, а цялото събитие прелива и в града, където има изложби и различни тематични събития по улиците, книжарниците, библиотеките. Градът заживява с детската литература. Има над 400 събития и над 40 изложби. Самото събитие е грандиозно, защото се събират над 1500 изложители от над 100 страни. Всяка година участват и представители на малки страни и има гост-страна, която получава почетно място и може да представи своята продукция и постижения в тази област.    
Венка Регина
Страната ни се включва във впечатляващия панаир за трети път под организацията на Асоциация "Култура и книжовност" иначе през годините и друг път сме имали спорадични участия.  Политиката на асоциацията е да бъде показано най-доброто от изданията за деца на български език, а не всичко, което е излязло на книжния пазар.

“Смятам, че така ще направим по-голямо впечатление и ще привлечем погледа на професионалната публика”, казва Венка Рагина.Подборът за представянето на страната ни става чрез независимо жури, което тази година е представено то Вал Стоева, като представител на Фондация “Детски книги”, Антон Стайков, като представител на художествената общност и Ана Хаджимишева като представител на бизнеса.  Фокусът на българското представяне на биеналето е върху изложбата “Подир думите”, която ще покаже 19 български илюстратори.

“Изложбата е представена не само от изявени творци, доказали във времето своя талант, нои на млади творци, които тепърва ще извървят своето творческо развитие. Постарахме се изложбата да бъде различна, интересна и достатъчно значима”, допълва Венка Рагина.

Тази година съсредоточаваме вниманието си върху процеса на създаването на илюстрацията. Това се прави за първи път въобще. За първи път се прави изложба на български илюстрации.   

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02