"В Центъра ("Кристо и Жан-Клод") има ателиета на млади художници, които допринасят за развитието на средата Предвидено е там да се проведе международен литературен конкурс, който да обособи културно-творческият потенциал на това пространство. Също така стремежът е да се развият и други творчески индустрии в града, защото Габрово е известен като града на занаятите, който впоследствие се превръща в една от люлките на индустрията. Там смесването на креативното с инженерното има дълга традиция, работим отлично с Техническия университет в града, защото е много важно, че в близост имаме и академичен център. Но голямото предизвикателство пред Център "Кристо и Жан-Клод" е той да успее да омеси тази сложна амалгама от неща, които сме замислили за него - изложбени пространства, ателиета за художници, резидентни студия за гостуващи художници, дизайнери, архитекти и куратори, работилници", посочи Доровска.
По думите ѝ, от началото на промените не е правено много за хората на визуалните изкуства, за техните условия на работа, най-вече от гледна точка на продукционни възможности.
"Ние ще оборудваме работилница за метал, за дърво, керамика и стъкло, също и работилница за текстил, фото и видео, графично студио", допълни тя, отбелязвайки важната подробност, че Габрово работи за регионален център, а областта включва Дряново, Трявна и Севлиево.
"В Трявна има страхотно художествено училище, а в Казанлък, който не попада точно в региона, но е само през планината на един час, също има такова. Съвсем наблизо е Велико Търново, където има факултет за изкуства. С това се създава една много добра екосистема от образование и хора, които са завършили тези училища", отбеляза още Доровска.
Тя посочи, че примерът на Кристо (роден в Габрово) и Жан-Клод е изключително вълнуващ с начина, по който те реализират проектите си, учат се от грешките си, и изключителната смелост в тяхното изкуство, което е вдъхновение за художниците в града.
Ще стане ли Габрово Европейска столица на културата през 2032?
Чуйте още какво сподели Маргарита Доровска в разговора на Даниел Ненчев.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..