Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мило мое" е новата песен на фолклорната певица Савина Стоилова

Създадена в момент на умиление, с изцяло различно звучене, разкри тя

Савина
Снимка: Роман Михайлов

Певицата Савина Стоилова с нов, различен авторски проект. При гостуването си в предаването “Добър вечер, София“ тя разкри, че новата й песен “Мило мое“ е нещо много различно от това, което е правила досега.

“С нея много фино и деликатно се опитах да навляза в поп музиката, което е нещо извънредно за мен, защото в крайна сметка, моят път си е пътят с фолклора. Така съм закърмена“, посочи певицата. И допълни:

"Тази песен дойде в момент, в който разбрах, че нося второто си дете. В момент на умиление, на нежност, някакъв порив дойде в мен за нещо различно. Нещо фино, много леко изпято, концептуално несходно на това, което съм правила досега. В момент на вдъхновение седнах пред пианото и създадох тази песен - текст, музика, аранжимент са мои.“

Творческият период в създаването на песента продължава няколко месеца.

“В океана на изкуството творецът не бива да остава в рамки, той трябва да умее да излиза от зоната си на комфорт. Но все пак въпросите в мен, дали трябва да създам подобна песен, бяха много…“

Смелият ход на Савина се оказва печеливш, защото тя хем излиза от зоната си на комфорт, хем успява да запази отчасти идентичността си.

“В текста има елементи, които са свързани с българския фолклор, но тук няма, поне аз не виждам, нещо свързано с моята страст, с това, което е вътре в мен, това, което гори - а именно шопският фолклор. Но вярвам, че тази песен ще остане символ на нещо много свято и чисто, което си е мое, създадено в този най-специален момент в моя живот“, посочи тя.


От момента, в който разбира, че очаква дете, тя засилва своята работа, дава си максимална скорост.

“Почти завършвам самостоятелният ни албум с група JazzBoree - на финал сме, упорито работя по първия си изцяло автентичен, фолклорен албум, с 8 или 9 народни песни, които са подбрани много елегантно от архивите на БАН, тоест, това е музика, която са пели баби и дядовци, от ранни записи. Всички тези песни няма да бъдат песните, които нашият народ ги е чувал и знае, но ще бъдат изцяло нови - намерени, изровени, преаранжирани, препяти, това предстои, работя много усилено по него. Отделно работя по свои репертоарни песни. Благодарение на тази висока активност, която имах по време на бременността, тя мина много бързо. Времето отлетя някак“, споделя Савина.

Музиката към песента “Мило мое“ е съвсем различна от това,  което сме чували досега в нейния репертоар.

"Изцяло всичко е синематично направено, създадено лабораторно, което е много нетипично за мен, защото аз винаги съм обичала “живата“ продукция - да дойде музикантът, да го обсъдим, да изсвири четири-пет тейка, от които после аз да избера най-доброто. Живият контакт с музикантите за мен е много важен, така аз се чувствам определено по-себе си в тази музика“, разкри още Савина.

Ще продължи ли да твори в същата музикална посока, чуйте в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00