“С нея много фино и деликатно се опитах да навляза в поп музиката, което е нещо извънредно за мен, защото в крайна сметка, моят път си е пътят с фолклора. Така съм закърмена“, посочи певицата. И допълни:
"Тази песен дойде в момент, в който разбрах, че нося второто си дете. В момент на умиление, на нежност, някакъв порив дойде в мен за нещо различно. Нещо фино, много леко изпято, концептуално несходно на това, което съм правила досега. В момент на вдъхновение седнах пред пианото и създадох тази песен - текст, музика, аранжимент са мои.“
Творческият период в създаването на песента продължава няколко месеца.
“В океана на изкуството творецът не бива да остава в рамки, той трябва да умее да излиза от зоната си на комфорт. Но все пак въпросите в мен, дали трябва да създам подобна песен, бяха много…“
Смелият ход на Савина се оказва печеливш, защото тя хем излиза от зоната си на комфорт, хем успява да запази отчасти идентичността си.
“В текста има елементи, които са свързани с българския фолклор, но тук няма, поне аз не виждам, нещо свързано с моята страст, с това, което е вътре в мен, това, което гори - а именно шопският фолклор. Но вярвам, че тази песен ще остане символ на нещо много свято и чисто, което си е мое, създадено в този най-специален момент в моя живот“, посочи тя.
От момента, в който разбира, че очаква дете, тя засилва своята работа, дава си максимална скорост.
“Почти завършвам самостоятелният ни албум с група JazzBoree - на финал сме, упорито работя по първия си изцяло автентичен, фолклорен албум, с 8 или 9 народни песни, които са подбрани много елегантно от архивите на БАН, тоест, това е музика, която са пели баби и дядовци, от ранни записи. Всички тези песни няма да бъдат песните, които нашият народ ги е чувал и знае, но ще бъдат изцяло нови - намерени, изровени, преаранжирани, препяти, това предстои, работя много усилено по него. Отделно работя по свои репертоарни песни. Благодарение на тази висока активност, която имах по време на бременността, тя мина много бързо. Времето отлетя някак“, споделя Савина.
Музиката към песента “Мило мое“ е съвсем различна от това, което сме чували досега в нейния репертоар.
"Изцяло всичко е синематично направено, създадено лабораторно, което е много нетипично за мен, защото аз винаги съм обичала “живата“ продукция - да дойде музикантът, да го обсъдим, да изсвири четири-пет тейка, от които после аз да избера най-доброто. Живият контакт с музикантите за мен е много важен, така аз се чувствам определено по-себе си в тази музика“, разкри още Савина.
Ще продължи ли да твори в същата музикална посока, чуйте в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..